Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 24-11-2024
Artykuł aktualny na dzień 24-11-2024
Data publikacji: 2023-04-27

Kontrole inspektorów pracy w budownictwie z uwzględnieniem programu działania PIP na 2023 rok

Sektor budowlany każdego roku znajduje się w centrum zainteresowania organów Państwowej Inspekcji Pracy. Uwzględniając statystyki wypadkowe oraz występujące w procesie budowlanym zagrożenia, a także złożoność środowiska pracy – nie może być inaczej. Rok 2023 jest okresem realizowania strategii kontroli i działań prewencyjnych dla sektora budowlanego. Celem działań kontrolnych sektora budowlanego ma być w szczególności radykalne zmniejszenie występujących zagrożeń wypadkowych przy wykonywaniu prac budowlanych.

Kontrole na podstawie przepisów ustawy z uwzględnieniem programów działania 

Państwowa Inspekcja Pracy jest organem kontroli i nadzoru przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej w zakresie określonym w ustawie z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy. Inspekcja nie jest organem jednoosobowym. Każdy inspektor pracy przeprowadzający czynności kontrolne ma bowiem status niezależnego organu, który realizuje czynności z zakresu odpowiednio kontroli i nadzoru.

Problematyka zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy jest priorytetem dla Państwowej Inspekcji Pracy. Ponadto PIP jest właściwa w zakresie podejmowania działań polegających na zapobieganiu i ograniczaniu zagrożeń w środowisku pracy. Do działań tych należy zaliczyć:

  • badanie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz kontrolę stosowania środków zapobiegających tym wypadkom,
  • analizowanie przyczyn chorób zawodowych oraz kontrolę stosowania środków zapobiegających tym chorobom,
  • podejmowanie działań prewencyjnych i promocyjnych zmierzających do zapewnienia przestrzegania prawa pracy.

Ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy wskazuje na podmioty potencjalnie kontrolowane. W praktyce każdy podmiot zatrudniający pracobiorców, niezależnie od podstawy prawnej zatrudnienia, może zostać skontrolowany w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Z przepisów ustawy nie wynika szczegółowy wykaz branż, które mogą być kontrolowane w przedmiocie technicznego bezpieczeństwa pracy. Istotnym wskazaniem w powyższym zakresie są wieloletnie oraz roczne programy działania urzędu, których opracowywanie należy do zadań Głównego Inspektora Pracy. Programy takie następnie są oceniane przez Radę Ochrony Pracy jako gremium nadzorcze w sprawach dotyczących działalności PIP. 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00