Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA we Wrocławiu z dnia 23 lipca 2018 r., sygn. II SA/Wr 336/18

Wstrzymanie wykonania aktu

 

nr [...] POSTANOWIENIE Dnia 23 lipca 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Siedlecka po rozpoznaniu w dniu 23 lipca 2018 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku D. Ch. o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi D. Ch. na decyzję Wojewody D. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę dla inwestycji polegającej na budowie wolnostojącego budynku jednorodzinnego postanawia oddalić wniosek.

Uzasadnienie

D.Ch., reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu skargę na decyzję Wojewody D.z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę dla inwestycji polegającej na budowie wolnostojącego budynku jednorodzinnego.

W petitum skargi strona wniosła o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji z powodu zachodzącego niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Rozwijając niniejsze strona wskazała, iż decyzja Wojewody D. umożliwia inwestorowi prowadzenie prac budowlanych, które w rzeczywistości nie powinny mieć miejsca w zaplanowanym kształcie, a najistotniejszym czynnikiem wpływającym na niezgodność prowadzonej inwestycji jest kwestia udowodnienia prawidłowości nasłonecznienia pomieszczeń mieszkalnych w budynkach sąsiadujących, w tym przede wszystkim w budynku należącym do skarżącego. Zdaniem strony w przypadku kontynuowania budowy może dojść do wystąpienia szkody po stronie skarżącego w postaci całkowitego przesłonięcia światła słonecznego do pomieszczeń mieszkalnych, w których przebywa na co dzień rodzina skarżącego. Zamieszkiwanie w warunkach ze znacznie ograniczonym dostępem do światła słonecznego może z kolei okazać się szczególnie uciążliwe dla samopoczucia domowników, a także wpływać bezpośrednio na stan budynku - tj. możliwość występowania większej wilgotności oraz brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza. W konsekwencji wpływa to na spadek wartości nieruchomości, ponieważ strona skarżąca nie będzie mogła korzystać z lokalu w sposób dotychczasowy lub zgodny z przeznaczeniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00