Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 10 lipca 2018 r., sygn. III SA/Łd 431/18

Oświata

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Nowacki, Sędziowie Sędzia NSA Janusz Furmanek (spr.), Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska, , Protokolant Sekretarz sądowy Renata Tomaszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 czerwca 2018 r. sprawy ze skargi Gminy Oporów na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Łódzkiego z dnia 5 kwietnia 2018 r. nr PNIK.I.4131.173.2018 w przedmiocie stwierdzenia nieważności zarządzenia w sprawie powierzenia stanowiska Dyrektora Szkoły Podstawowej w Szczycie z oddziałem przedszkolnym 1. uchyla zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze; 2. zasądza od Wojewody Łódzkiego na rzecz Gminy Oporów kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

Uzasadnienie

III SA/Łd 431/18

UZASADNIENIE

Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia [...] r. , nr [...] Wojewoda [...] stwierdził nieważność zarządzenia Wójta Gminy [...] z dnia [...] r. , nr [...] w sprawie powierzenia M. N. stanowiska dyrektora Szkoły Podstawowej [...] w S. z oddziałem przedszkolnym w S..

W sprawie ustalono następujący stan faktyczny:

Wskazanym wyżej zarządzeniem z dnia [...] r. Wójt Gminy [...]powierzył M. N. stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej [...] w S. z oddziałem przedszkolnym w S. na okres 5 lat, to jest do dnia 31 sierpnia 2022 r.

Przekazując wydane zarządzenie Wojewodzie [...] wójt wskazał, iż powierzenie stanowiska dyrektora szkoły poprzedzone zostało postępowaniem konkursowym, w wyniku którego nie wyłoniono osoby kandydata. W wyniku powyższego, stosownie do treści art. 63 ust. 12 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe organ prowadzący powierzył to stanowisko M. N., po wystąpieniu do organu sprawującego nadzór pedagogiczny oraz rady pedagogicznej szkoły. Co prawda [...] Kurator Oświaty nie zaakceptował propozycji organu prowadzącego, rekomendując ponowne przeprowadzenie konkursu, jednakże rozwiązanie to, w ocenie wójta nie było w realiach niniejszej sprawy możliwe, gdyż organ prowadzący placówkę nie może sobie pozwolić na dalszy brak obsadzenia (definitywnego) stanowiska dyrektora szkoły. Ponadto mając na uwadze, potwierdzony w orzecznictwie sądów administracyjnych charakter, zawartego w powyżej powołanym przepisie sformułowania "w porozumieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny", rozumiany jako wzajemne kontakty mające na celu wypracowania stanowiska, co do osoby przedstawionego kandydata na dyrektora, a nadto znaczenia słowa "porozumienie", które nie jest jednostronną czynnością organu nadzoru pedagogicznego, koniecznym było powierzenie tego stanowiska w trybie art. 63 ust. 12 ustawy Prawo oświatowe. Wójt Gminy [...] wskazał również, iż wydaniem zarządzenia wystąpił do rady pedagogicznej szkoły o wydanie opinii, jednakże z uwagi na brak odpowiedniej większości pozwalającej na wydanie zarówno pozytywnej, jak i negatywnej opinii, opinia ta nie została wydana. Okoliczność ta, zdaniem organu prowadzącego nie skutkuje jednak niemożnością powierzenia stanowiska dyrektora.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00