Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 września 2016 r., sygn. II SA/Po 313/16

Planowanie przestrzenne

 

Dnia 21 września 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędziowie Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędzia WSA Izabela Paluszyńska Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 września 2016 roku sprawy ze skargi Miasta P. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody z dnia [...] marca 2016 roku Nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego I. uchyla zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze, II. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącego kwotę 600,- zł (sześćset złotych) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

Uzasadnienie

Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia [...] marca 2016, nr [...], Wojewoda na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2015 r., poz. 1515 z późn., dalej: "u.s.g.") stwierdził nieważność uchwały nr [...] Rady M. P. z dnia [...] lutego 2016 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "J.-P." część D w P. ze względu na istotne naruszenie prawa.

W uzasadnieniu organ administracji wyjaśnił, że w wymienionej uchwale nie określono normatywu miejsc parkingowych w stosunku do liczby mieszkań lub liczby zatrudnionych albo powierzchni obiektów usługowych dla terenu zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej lub zabudowy usługowej, oznaczonej w powołanym planie miejscowym symbolem MW/U. Tym samym naruszono art. 15 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2015 r., poz. 199 z późn. zm., dalej: u.p.z.p.") i § 4 pkt 9 lit. c rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. nr 164, poz. 1587 z późn. zm.). Ponadto zapis § 8 pkt 3 lit. a tiret pierwsze cytowanej uchwały narusza część graficzną uchwały nr [...] Rady M. P. z dnia [...] sierpnia 2011 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "J.-P." w P.. Kwestionowany zapis uchwały z dnia [...] lutego 2016 r. umożliwia bowiem w sposób niedozwolony wysunięcie przed linię zabudowy części budynku na wysokości nie mniejszej niż 3,5 m nad poziomem terenu, takich jak okapy, gzymsy, balkony i wykusze, o nie więcej niż 1,2 m w przypadku, gdy linia zabudowy stanowi jednocześnie linię rozgraniczającą teren dróg. Stanowi to naruszenie art. 14 ust. 1 i 2 u.p.z.p. przez zawarcie w planie miejscowym ustaleń dla terenów nie objętych rozważanym aktem prawa miejscowego. P. tym w § 8 pkt 3 lit. a tiret drugie wymienionej uchwały z dnia [...] lutego 2016 r. dopuszczono wysunięcie o nie więcej niż 2,0 m niektórych elementów budynku poza linie zabudowy, które nie pokrywają się z linią rozgraniczającą terenów dróg. Tymczasem wszystkie wyznaczone w planie linie zabudowy zostały wyznaczone w liniach rozgraniczających dróg.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00