Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 9 listopada 2011 r., sygn. II SA/Go 539/11
Dnia 9 listopada 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Michał Ruszyński Sędziowie Sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) Sędzia WSA Marek Szumilas Protokolant sekr. sąd. Małgorzata Zacharia-Gardzielewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 listopada 2011 r. sprawy ze skarg J.F. i Rady Powiatu na zarządzenie zastępcze Wojewody z dnia [...] r. nr [...]. w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego I. uchyla zaskarżone zarządzenie zastępcze, II. stwierdza, że zaskarżone zarządzenie zastępcze nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Wojewody na rzecz J.F. kwotę 257 (dwieście pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
Zarządzeniem zastępczym z dnia [...] maja 2011 r., znak: [...], na podstawie art. 85a ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 ze zm.), w związku z art. 190 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz.U. z 2010 r. Nr 176, poz. 1190 ze zm.), po powiadomieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wicewojewoda, działający w zastępstwie Wojewody, stwierdził wygaśnięcie mandatu radnego Powiatu J.F..
W uzasadnieniu Wojewoda podał, że pismem z dnia [...] grudnia 2010r., skierowanym do Przewodniczącego Rady Powiatu, radny J.F. zrezygnował z pełnienia funkcji radnego. Na dzień [...] stycznia 2011 r. została zwołana nadzwyczajna sesja Rady Powiatu, w celu podjęcia uchwały stwierdzającej wygaśniecie mandatu radnego, w związku z treścią powyższego oświadczenia. W tym dniu, przed rozpoczęciem sesji, J.F. złożył pisemne oświadczenie o wycofaniu swojej rezygnacji z mandatu radnego złożonej [...] grudnia 2010 r.
Zdaniem organu nadzoru, zaszła przesłanka określona w art. 190 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województwa. Zgodnie bowiem z tym przepisem wygaśnięcie mandatu radnego następuje na skutek pisemnego zrzeczenia się mandatu. Wygaśnięcie mandatu radnego nastąpiło więc z mocy prawa wskutek zaistnienia przesłanki zrzeczenia się mandatu, a uchwała stwierdzająca wygaśnięcie mandatu, którą rada miała obowiązek podjąć najpóźniej w 3 miesiące od wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu, ma jedynie charakter deklaratoryjny.