Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 15 marca 2018 r., sygn. I SA/Wr 1220/17

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Barbara Ciołek, Sędziowie: sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), sędzia WSA Aleksandra Sędkowska, Protokolant: referent Edyta Forysiak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 marca 2018 r. sprawy ze skargi D. B. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we W. z dnia [...] 2017 r. nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji nieostatecznej: oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem Dyrektor Izby Administracji Skarbowej we W. uchylił orzeczenie Naczelnika Urzędu Skarbowego W. z [...] 2017 r. nadające rygor natychmiastowej wykonalności nieostatecznej decyzji z [...] 2017 r. określającej D. B. kwotę podatku od towarów i usług do zapłaty z tytułu wystawienia faktury VAT oraz nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym za okresy od stycznia do marca i od maja do grudnia 2011 r. w części dotyczącej nadwyżek podatku naliczonego nad należnym za wskazane okresy rozliczeniowe, w pozostałym zakresie utrzymał ww. orzeczenie w mocy.

Jak wynikało z akt sprawy powołanym postanowieniem organ I instancji nadał rygor natychmiastowej wykonalności opisanej decyzji. W podstawie prawnej wskazał na art. 239b § 1 pkt 2 i pkt 4 oraz § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm. dalej powoływana jako O.p.). Zdaniem organu podatkowego skarżąca nie posiadała majątku pozwalającego na zapłatę określonych zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, na którym można ustanowić zabezpieczenia rzeczowe gwarantujące pierwszeństwa zaspokojenia, ponadto okres do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego jest krótszy niż 3 miesiące. Prawdopodobne jest także niewykonanie przez stronę zobowiązania wynikającego z decyzji wymiarowej, co potwierdza jej sytuacja majątkowa - osiągane dochody i brak majątku oraz sposób powstania zobowiązań (zaległości podatkowe wynikały z wystawienia faktur VAT niedokumentujących rzeczywistych transakcji).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00