Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 23 marca 2018 r., sygn. II SA/Kr 82/18

Sam fakt zacieniania nieruchomości nie czyni ją nieruchomością znajdującą się w obszarze oddziaływania. Aby za taką ją uznać, musi to być zacienienie, które w jakimś, choćby niewielkim stopniu, ale jednak ogranicza zagospodarowanie takiej nieruchomości.

Teza od Redakcji

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Krystyna Daniel Sędziowie : WSA Jacek Bursa (spr.) WSA Tadeusz Kiełkowski Protokolant : Katarzyna Krawczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 marca 2018 r. sprawy ze skarg M. R. i P. J. na decyzję Wojewody z dnia [...] listopada 2017 r. znak: [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. zasądza od Wojewody na rzecz skarżących M. R. i P. J. kwoty po [...] zł (słownie: dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta K. decyzją nr [...].[...] z 2 sierpnia 2017 r., znak: [...], zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę M. L. i R. P., dla inwestycji pn.: Budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego (4 lokale) w zabudowie pierzejowej, z wewnętrznymi instalacjami wod.-kan., gaz, c.o., elektryczną wraz ze zbiornikiem retencyjnym na wody opadowe oraz wjazdem z drogi publicznej - ul. [...] dz. nr [...], z parkingiem 6-tanowiskowym w przyziemiu, zlokalizowanego na dz. nr [...] obr. [...], przy ul. [...] w K..

Od decyzji tej odwołali się M. R., J. J. i P. J. zarzucając naruszenie przepisów co do warunków technicznych poprzez nieprawidłową kwalifikację zadaszonego wjazdu do garażu, jako powierzchni poza powierzchnią zabudowy. Z zatwierdzonego projektu budowlanego wynika, że planowany budynek ma głębszy trakt od istniejącego budynku na działce nr [...], co powoduje, że jego wschodnia elewacja nie licuje się z budynkiem sąsiednim, jak również planowany budynek został nieprawidłowo posadowiony, o 0,5 m niżej od istniejącego budynku na działce nr [...]. Skarżący także wnoszą zastrzeżenia do analizy zapewnienia nasłonecznienia i naświetlenia okien sąsiednich budynków. Projekt budowlany pozbawiony jest opinii rzeczoznawcy do spraw ochrony pożarowej, jak również geologicznej analizy wpływu planowanej inwestycji na obecny poziom lustra wód gruntowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00