Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 września 2017 r., sygn. IV SA/Gl 221/17

Inspekcja sanitarna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax, Sędziowie Sędzia WSA Bożena Miliczek-Ciszewska (spr.), Sędzia WSA Renata Siudyka, Protokolant Katarzyna Lisiecka-Mitula, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 września 2017 r. sprawy ze skargi H. L. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w C. (dalej organ pierwszej instancji) z dnia [...] r. Nr [...] odmówiono stwierdzenia u H.Ł. (dalej strona lub skarżący) choroby zawodowej - "nowotwór złośliwy powstały w następstwie oddziaływania czynników występujących w środowisku pracy, uznanych za rakotwórcze u ludzi - rak krtani" wymienionej w poz. 17/7 wykazu chorób zawodowych (dalej wykaz) stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (tj. Dz. U. z 2013 r., poz. 1367, dalej rozporządzenie). Decyzję wydano w oparciu o postępowanie wyjaśniające narażenie zawodowe oraz orzeczenia lekarskie Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy S. (dalej PChZ WOMP) z dnia [...]r. Nr [...]oraz Przychodni Chorób Zawodowych Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. (dalej IMPiZŚ) z dnia [...]r. Nr [...].

Decyzją z dnia [...]r. Nr [...] [...] i Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny (dalej organ odwoławczy) utrzymał tę decyzję w mocy. W uzasadnieniu wskazał, że dochodzenie epidemiologiczne wykazało, że skarżący pracował w okresie od 14 czerwca 1972 r. do 30 kwietnia1996 r. w A S.A. w K. Oddział [...] w C. (zakład zlikwidowany) jako kierowca samochodu dostawczego. W związku z brakiem danych dotyczących narażenia na określone czynniki rakotwórcze podczas zatrudnienia w tym zakładzie, uznano że domniemanym czynnikiem może być benzen stanowiący zanieczyszczenie benzyny. Kolejno organ odwoławczy nadmienił, że skarżący był badany w PChZ WOMP, gdzie lekarze specjaliści z uwagi na brak potwierdzenia narażenia zawodowego na czynniki o udowodnionym działaniu rakotwórczym, stwarzające jednocześnie ryzyko rozwoju raka krtani - uznali, iż brak jest podstaw do rozpoznania u strony bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem choroby zawodowej wymienionej w poz. 17/7 wykazu. Jednocześnie lekarze orzecznicy wyjaśnili, iż narządem krytycznym w odniesieniu do benzenu jest układ krwiotwórczy, a nie krtań. Następnie skarżący był badany w IMPiZŚ, gdzie lekarze specjaliści wydali orzeczenie lekarskie o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej. Orzecznicy wyjaśnili, iż nowotwór złośliwy może być uznany za chorobę zawodową pod warunkiem, że powstał w następstwie działania czynników występujących w środowisku pracy uznanych za rakotwórcze u ludzi i ma charakterystyczną lokalizację. W środowisku pracy strony mógł występować ewentualnie benzen (brak pomiarów), który jest odpowiedzialny za nowotwory krwi, natomiast nie powoduje raka krtani, a dostępne badania i literatura nie podają aby wystąpiły nowotwory krtani po benzenie. Organ odwoławczy wskazał, że nie kwestionuje istnienia narażenia strony na wykonywanie pracy w narażeniu na czynniki szkodliwe oraz nie podważa okresu jego trwania, lecz z uwagi na fakt niespełnienia wymogów formalnych, wobec orzeczeń lekarskich PChZ WOMP i IMPiZŚ, wydał decyzję odmawiającą stwierdzenia przedmiotowej choroby zawodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00