Orzeczenie
Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 28 stycznia 2010 r., sygn. II SA/Ol 1046/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Irena Szczepkowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Jezielska Sędzia WSA Katarzyna Matczak Protokolant Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 stycznia 2010 r. sprawy ze skargi T.N. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia "[...]". Nr "[...]" w przedmiocie choroby zawodowej 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu pierwszej instancji; 2. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu. WSA/wyr.1 - sentencja wyroku
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 19 marca 2007 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny
w G. orzekł o braku podstaw do stwierdzenia u T.N. choroby zawodowej - przewlekłej choroby narządu głosu spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym trwającym co najmniej 15 lat, wymienionej w pozycji 15 załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115).
Po rozpoznaniu odwołania T.N. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w O., decyzją z dnia 27 kwietnia 2007 r., utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu podał, że w latach 1963-2003 odwołująca się pracowała na stanowisku nauczyciela języka polskiego w: Liceum Medycznym Pielęgniarstwa w S., Szpitalu Powiatowym w K., Szpitalu Powiatowym w N., Zespole Szkół Nr 1 w G. oraz w I Liceum Ogólnokształcącym w G. W okresie 1963-1993 pracowała w pełnym wymiarze godzin dydaktycznych, zaś w pozostałym okresie była zatrudniona w wymiarze od 3/18 do 8/18 etatu. Wskazał ponadto, że orzeczeniem lekarskim z dnia 13 grudnia 2006 r. Instytut Medycyny Pracy w Łodzi rozpoznał niedowład mięśni przywodzących i napinających fałdy głosowe z niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią oraz przewlekły zanikowy nieżyt krtani. W orzeczeniu tym podano, że stwierdzone zmiany morfologiczno - czynnościowe w zakresie krtani spełniają warunki wymaganego kryterium do rozpoznania choroby zawodowej narządu głosu, lecz ze względu na niedostateczne dla wystąpienia tych zmian narażenie na nadmierny wysiłek w ostatnich ośmiu latach pracy, wydano orzeczenie o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right