Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 12 maja 2009 r., sygn. III SA/Wr 578/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marcin Miemiec (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska Sędzia NSA Józef Kremis Protokolant Jolanta Ryndak po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 21 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi S. B. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Sanitarnego w J.G. z dnia [...] nr [...] II. określa, że decyzje wymienione w punkcie I nie podlegają wykonaniu.

Uzasadnienie

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny we W., na podstawie § 8 ust. 1 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. Nr 65, poz. 294 ze zm.), w związku z § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz.U. Nr 132, poz. 1115) oraz art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania S. B. od decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w J. G. nr [...] z dnia [...] o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej: przewlekłe zapalenie oskrzeli wywołane działaniem substancji toksycznych, aerozoli drażniących - w razie stwierdzenia niewydolności narządu oddechowego (poz. 4) u S. B., decyzją z dnia [...] nr [...] utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.

W uzasadnieniu decyzji organ stwierdził, że S. B. pracowała od [...] do [...] na pełnym etacie oraz od [...] do [...] na - etatu w P. F. "J." w J. G. jako pakowacz oraz operator urządzeń dozujących na Wydziale Tabletek i Drażetek.

W związku z podejrzeniem choroby zawodowej: astmy oskrzelowej (poz. 3) zainteresowana była badana w J. Ośrodku Medycyny Pracy w J. G., który dnia [...] wydał orzeczenie lekarskie znak o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej: astmy oskrzelowej pochodzenia zawodowego (poz. 3). W uzasadnieniu orzeczenia podano: "Dokumentacja lekarska z okresu zatrudnienia brak wpisów o występowaniu napadów duszności w czasie pracy (również poza nią); częste infekcje górnych dróg oddechowych. Rozpoznanie astmy oskrzelowej ustalono dopiero w 2000 r. podczas leczenia szpitalnego. Od 1994 r. była leczona z powodu przewlekłego spastycznego nieżytu oskrzeli. Nie można powiązać przyczynowo obecnie występującego u badanej schorzenia - astmy oskrzelowej z poprzednią pracą w JZF "P." gdyż brak danych o występowaniu objawów chorobowych typowych dla tej choroby w czasie ekspozycji na różnorodne alergeny występujące w czasie pracy".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00