Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 8 czerwca 2017 r., sygn. IV SA/Po 215/17
Wodne prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Stankowski (spr.) Sędziowie WSA Donata Starosta WSA Anna Jarosz Protokolant st. sekr. sąd. Joanna Kujawa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 08 czerwca 2017 r. sprawy ze skargi M.S. na decyzję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w P. z dnia [...] stycznia 2017 r. nr [...] w przedmiocie sprzeciwu do zgłoszenia w sprawie zamiaru realizacji małej elektrowni wodnej oddala skargę
Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] września 2016 r. M. S. (zwany dalej również "skarżącym)" zgłosił Staroście [...] zamiar realizacji małej elektrowni wodnej w miejscowości Ś. W., powiat M. (przy moście kolejowym).
Decyzją z dnia [...] października 2016 r. nr [...] Starosta M. w podstawie prawnej wskazując art. 123a ust. 5 i 7 ustawy z 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jednolity Dz.U. z 2015 r. poz. 469 z późn. zm.; zwanej dalej "p.w.") wniósł sprzeciw w stosunku do ww. zgłoszenia.
Starosta wyjaśnił, że przedsięwzięcie polegające na realizacji małej elektrowni wodnej nie zostało wymienione w art. 123a p.w. i w konsekwencji wymaga ono uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. W myśl art. 122 ust 1 i 3 p.w. pozwolenie wodnoprawne wymagane jest na szczególne korzystanie z wód oraz wykonanie urządzenia wodnego. Natomiast zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2016 r. poz.71) do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko zalicza się przedsięwzięcie polegające na realizacji elektrowni wodnej. Powołując się na treść art. 71 ust. 2 pkt 2 oraz art. 72 ust. 1 pkt 1, 3 i 4 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2016r. poz. 353 j.t; zwanej dalej jako "u.u.i.ś") Starosta wskazał, że uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagane dla planowanych przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i następuje przed uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę, decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego; decyzji o warunkach zabudowy zagospodarowania terenu oraz pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzenia wodnego tj. elektrowni wodnej.