Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 maja 2017 r., sygn. VII SA/Wa 1439/16

Zabytki

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Cieśla, , Sędzia WSA Mirosława Kowalska (spr.), Sędzia WSA Izabela Ostrowska, Protokolant spec. Katarzyna Ławnik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 maja 2017 r. sprawy ze skargi Instytucji [...] na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] kwietnia 2016 r., znak: [...] w przedmiocie wpisu do rejestru zabytków oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] kwietnia 2016 r., znak: [...] , po rozpatrzeniu odwołania Instytucji Filmowej [...] S.A. od decyzji nr [...][...] Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia [...] lipca 2015 r., znak: [...], wpisującej do rejestru zabytków nieruchomych województwa [...] budynek dawnego kina "[...] ", powstałego w latach 1948-1949, wg. projektu [...] , położony w [...] przy ul. [...] wraz z terenem posesji (dz. ew. nr [...] , obręb [...], dzielnica [...] ) - działając na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c, art. 7 pkt 1, art. 9 ust. 1, art. 89 pkt 1 i art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2003 r. 162, poz. 1568, ze zm.) oraz art. 17 pkt 2, art. 127 § 2 i art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. - utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Minister wskazał na ustalenie przez organ pierwszej instancji kontekstu historycznego powstania kina "[...] ", przybliżenie sylwetki architekta - [...] , a także zamieszczenie szczegółowego opisu obiektu, uwzględniającego przekształcenia, dokonane w celu adaptacji do nowo pełnionej funkcji - teatru. Ponadto, dokonanie oceny wartości artystycznych budynku, w związku z "niejednorodną formę architektoniczną obiektu, łączącą powojenny modernizm (bryła) z realizmem socjalistycznym (wystrój)" oraz stwierdzenie, że budynek posiada wartości naukowo - historyczne jako jeden z grupy czterech pierwszych kin wzniesionych w powojennej Warszawie, realizujący nowy typ kina wolnostojącego o funkcjonalnym i przejrzystym układzie, w całości dostosowanym do potrzeb związanych z pełnioną funkcją. Wreszcie ustalenie, że ochroną konserwatorską należy objąć także działkę ewidencyjną nr [...], obręb [...]ze wskazaniem, że "nie bez znaczenia jest także zagospodarowanie posesji, charakteryzującej się otwartą przestrzenią z szerokimi schodami wejściowymi i wyjściowymi, umożliwiające sprawne, a zarazem bezpieczne przemieszczanie się widzów i oczekiwanie na seans".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00