Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 listopada 2016 r., sygn. VII SA/Wa 2604/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosława Kowalska, , Sędzia WSA Tomasz Stawecki (spr.), Sędzia WSA Krystyna Tomaszewska, Protokolant spec. Katarzyna Ławnik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 listopada 2016 r. sprawy ze skargi A. C. i A. C. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] sierpnia 2015 r., znak: [...] w przedmiocie odmowy udzielenia pozwolenia na przebudowę elewacji oddala skargę
Uzasadnienie
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego decyzją z dnia [...] sierpnia 2015 r.,
znak: [...], po rozpatrzeniu odwołania A. C. i A. C., zwanych dalej "skarżącymi", orzekł o utrzymaniu w mocy decyzji Kierownika Delegatury w E. działającego z upoważnienia [...] Konserwatora Zabytków, nr [...], z dnia [...] kwietnia 2015 r., znak: [...], którą organ odmówił A. C., zwanemu dalej także "inwestorem", udzielenia pozwolenia na przebudowę elewacji frontowej budynku mieszkalnego przy ul. A. w E.. Przebudowa miała polegać na wykonaniu drzwi do tworzonego przez inwestora lokalu usługowego, położonego na poziomie parteru przedmiotowego budynku. Drzwi miały zastąpić istniejące w tym miejscu okno. Zdaniem organu pierwszej instancji należało odmówić zgody na dokonanie takich zmian z powodu negatywnego wpływu na ekspozycję zabytkowej fasady i na groźbę zatarcia historycznego charakteru elewacji budynku przy ul. A. w E.
Zaskarżona decyzja została wydana w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.
W dniu 10 lutego 2015 r. inwestor wystąpił do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w O., delegatura w E., z wnioskiem o wydanie pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania lokalu mieszkalnego na lokal usługowy oraz na przebudowę elewacji budynku przy ul. A. w E. Do wniosku dołączony był projekt koncepcyjny zmian w fasadzie przedmiotowego budynku, a także dodatkowe dokumenty prawne. Wnioskujący dzięki przebudowie chciał otworzyć na parterze przedmiotowego budynku lokal usługowy, gdyż wejście do znajdującego się w tym budynku lokalu mieszkalnego byłoby możliwe wyłącznie od środka budynku i nie spełniałoby wymogów wejścia do publicznie dostępnego lokalu użytkowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right