Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 marca 2017 r., sygn. II SA/Wa 1473/16

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Lipiński, Sędziowie WSA Danuta Kania (spr.), Andrzej Góraj, Protokolant specjalista Maria Zawada, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 marca 2017 r. sprawy ze skargi I. K. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji oddala skargę

Uzasadnienie

Rozkazem personalnym z dnia [...] czerwca 2016 r. nr [...] Komendant Główny Policji, powołując w podstawie prawnej art. 138 § 1 pkt 1 w zw. z art. 127 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016r., poz. 23), dalej: "k.p.a.", utrzymał w mocy rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji [...] z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...] w sprawie zwolnienia [...] I. K. ze służby w Policji na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2015 r., poz. 355 ze zm.).

W uzasadnieniu zaskarżonego rozkazu personalnego organ odwoławczy przedstawił dotychczasowy tok postępowania wskazując, co następuje:

Wnioskiem z dnia [...] września 2015 r. Komendant Miejski Policji [...] zwrócił się do Komendanta Wojewódzkiego Policji [...] o zwolnienie [...] I. K.- policjantki Ogniwa ds. [...] Wydziału [...] Komisariatu Policji [...][...] ze służby w Policji na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy o Policji.

W uzasadnieniu organ wskazał, że w dniu [...] września 2015 r. do KMP [...] wpłynęło pismo z Wydziału Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji, dotyczące [...] I. K., z którego wynika, że wymieniona nie spełnia wymagań formalnych zatrudnienia w Policji wynikających z art. 25 ust. 1 ustawy o Policji. BSW KGP uzyskało bowiem informację, iż przed wstąpieniem do służby w Policji policjantka została skazana prawomocnym wyrokiem sądowym za popełnienie przestępstwa umyślnego ściganego z oskarżenia publicznego. W dniu [...] lipca 2015 r. z Krajowego Rejestru Karnego uzyskano informację, że [...] I. K. w dniu [...] września 2010 r. została skazana wyrokiem sądowym przez Sąd [...] w [...] (sygn. akt [...]), prawomocnym od dnia [...] października 2010 r., na 1 rok i 9 miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniem wykonania kary na okres 3 lat, za przestępstwo związane z nielegalnym obrotem substancjami odurzającymi, substancjami psychotropowymi i prekursorami nieprzeznaczonymi na użytek własny. Przestępstwo dotyczyło pośrednictwa w niedozwolonym wwozie środków odurzających w niemałej ilości w związku z pomocnictwem w handlu środkami odurzającymi w niemałej ilości. Fakt skazania prawomocnym wyrokiem nie pozostawia żadnych wątpliwości co do braku spełniania przez policjantkę wszystkich wymogów ustawowych określonych w art. 25 ustawy o Policji, warunkujących możliwość pełnienia służby.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00