Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 20 grudnia 2016 r., sygn. II SA/Lu 788/16

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Witold Falczyński, Sędziowie Sędzia WSA Jacek Czaja, Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska (sprawozdawca), Protokolant Starszy inspektor sądowy Jolanta Sikora, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 8 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi A. W. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze Służby w Policji oddala skargę.

Uzasadnienie

Komendant Powiatowy Policji w P. rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] r. na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 7 w związku z art. 45 ust 3 ustawy z dnia [...] roku o Policji z dniem [...] r. zwolnił ze służby w Policji sierż. szt. A. W.. Na podstawie art. 108 § 1 K.p.a. decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Jak wynika z adnotacji umieszczonej na ww. rozkazie personalnym decyzja administracyjna została doręczona stronie do rąk własnych w dniu [...] r., która jednak odmówiła pisemnego potwierdzenia odbioru rozkazu, bez podania przyczyn.

W odwołaniu od powyższej decyzji A. W. zarzucił organowi I instancji: naruszenie art. 97 § 1 pkt 4 K.p.a., ponieważ organ ten nie zawiesił postępowania w sprawie zwolnienia ze służby w sytuacji, gdy strona złożyła wniosek o wyłączenie Komendanta Powiatowego Policji w P. od prowadzenia postępowania. Wskazał poza tym, że decyzja została wydana przed rozpoznaniem zażalenia, wniesionego przez stronę w dniu [...] r. do L. Komendanta Wojewódzkiego Policji, na postanowienie Komendanta Powiatowego Policji w P. o wszczęciu postępowania administracyjnego w kierunku zwolnienia policjanta ze służby. Jak również w jego ocenie w niniejszej sprawie nie wystąpiły przesłanki do zwolnienia go ze służby określone w art. 41 ust. 2 pkt 7 ustawy o Policji, ponieważ jego choroba nie trwała 12 miesięcy, gdyż w dniu [...] r. zgłosił on gotowość do służby. Zwrócił także uwagę, że brak poparcia w zgromadzonym materiale dowodowym uzasadnienia decyzji oznacza, iż twierdzenia organu oparte są na domniemaniach a nie na faktach, organ bowiem nie ustalił faktycznych przyczyn nieobecności policjanta w służbie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00