Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 stycznia 2017 r., sygn. II SA/Wr 558/16

 

Dnia 18 stycznia 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Halina Filipowicz-Kremis (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski Protokolant Ewa Trojan po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 18 stycznia 2017 r. sprawy ze skargi L.S. i J.S. na decyzję Wojewody D. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego od decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę wolnostojącego budynku handlowo-usługowego - przychodnia medyczna z częścią biurową oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. nr [...] Wojewoda D. - podając w podstawie prawnej art. 138 § 1 pkt 3 Kodeksu postępowania administracyjnego i art. 82 ust. 3 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 213 r., poz. 1409 ze zm.) - umorzył postępowanie odwoławcze w związku z odwołaniem L.S. i J.S. od decyzji Prezydenta W. z dnia [...] r. nr [...]) zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej J. F. - P. i P. P. (prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą "C. s. c.") pozwolenia na budowę budynku handlowo-usługowego przychodnia medyczna z częścią biurową, garażem podziemnym i niezbędną infrastrukturą techniczną, po rozbiórce istniejących budynków przy al. [...] we W.. Według projektu inwestycja obejmuje budowę przychodni medycznej z gabinetami lekarskimi różnych specjalności i częścią biurową. W przyziemiu planowana jest apteka, lokal handlowy, część podziemna budynku przeznaczona jest na parking, pomieszczenia techniczne i salę konferencyjną. Po przeprowadzeniu postępowania organ pierwszej instancji wydał decyzję, opisaną w części wstępnej uzasadnienia.

Od tej decyzji odwołali się L.S. i J.S.. Zaskarżonej decyzji zarzucono liczne naruszenia przepisów postępowania i prawa materialnego.

Na uzasadnienie swojego rozstrzygnięcia wojewoda podał, że wnioskiem z 1 lipca 2015 r. J. F.-P. i P. P. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą "C. s.c.", wystąpili o pozwolenie na budowę inwestycji opisanej wcześniej. Organ wskazał na unormowania prawa w zakresie legitymacji do wniesienia odwołania (art. 127 kpa) i pojęcie strony w rozumieniu art. 28 kpa, a następnie stwierdził, że przepisy Prawa budowlanego wprowadzają odrębną definicję pojęcia strony w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę, od pojęcia strony określonej w przepisach Kodeksu postępowania administracyjnego. Wprowadzenie odrębnej definicji strony w przepisie Prawa budowlanego oznacza, iż jest to regulacja szczególna, mająca pierwszeństwo przed rozwiązaniami ogólnymi wynikającymi z przepisów k.p.a. O posiadaniu przymiotu strony w postępowaniu administracyjnym o wydanie pozwolenia na budowę, decyduje zatem treść i zakres przepisu szczególnego, a nie ogólne przepisy k.p.a. Dlatego strony tegoż postępowania ustala się zgodnie z przepisami art. 28 Prawa budowlanego, który stanowi, że stronami w sprawie pozwolenia na budową są inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdującej się w obszarze oddziaływania obiektu. Natomiast obszarem oddziaływania obiektu, zgodnie z art. 3 pkt 20 Prawa budowlanego, jest teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu tego terenu. Ustalenie obszaru oddziaływania konkretnego obiektu ma zatem decydujące znaczenie, dla ustalenia stron postępowania administracyjnego oraz zapewnienia poszanowania, występujących w zasięgu oddziaływania obiektu, uzasadnionych interesów osób trzecich (art. 5 Prawa budowlanego). Z projektu budowlanego wynika, że budowa budynku będzie obejmować działki nr 31, 32, 39 AM 6, obręb Z.. Natomiast działka skarżących, na której znajduje się ich dom jednorodzinny nosi nr 37. Działka ta usytułowana jest po stronie południowo-wschodniej w stosunku do działki, na której ma być zlokalizowana inwestycja i nie graniczy bezpośrednio z terenem inwestycji. Według organu odległość południowo-wschodnia narożnika projektowanego budynku od granic sąsiednich działek wynosi odpowiednio 4,22 i 6,03 m., a wysokość budynku w tej części wynosi 13 m. Usytuowanie i gabaryty budynku odpowiadają warunkom określonym w decyzji o warunkach zabudowy. Badając wzajemne relacje między budynkiem istniejącym, a nowoprojektowanym wskazać należy, że narożnik planowanego budynku jest usytuowany w odległości ok. 21,5 m od narożnika budynku skarżących.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00