Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 22 listopada 2016 r., sygn. IV SA/Wr 129/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Alojzy Wyszkowski Sędziowie sędzia WSA Ewa Kamieniecka (spr.), sędzia WSA Lidia Serwiniowska, , Protokolant st. sekretarz sądowy Dorota Hurman, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 22 listopada 2016 r. sprawy ze skargi A. D. na decyzję D. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] stycznia 2016 r. nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

|

Przedmiotem skargi jest decyzja D. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] stycznia 2016 r. nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w W. z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia pośmiertnie choroby zawodowej u H. D..

Organ pierwszej instancji wskazał, że w dniu 10 września 2014 r. wpłynęło zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej wdowy A. D. - pylicy płuc górników kopalń węgla u zmarłego H. D.. Jak ustalono, H. D. pracował w Kopalni Węgla Kamiennego "[...]" w W. w okresie od 23 sierpnia 1955 r. do 25 stycznia 1956 r. na powierzchni oraz w okresie od 26 stycznia 1956 r. do 31 grudnia 1983 r. na stanowiskach pod ziemią, na których narażony był na pył węglowo-kamienny, zawierający wolną krystaliczną krzemionkę w stężeniach poniżej i powyżej normatywów higienicznych przez okres 28 lat. D. Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy we W. - Oddział w W. w orzeczeniu z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] nie stwierdził u H. D. pośmiertnie choroby zawodowej - pylicy płuc górników kopalń węgla. W orzeczeniu wskazano, że H. D. w związku z narażeniem zawodowym był obserwowany od 1963 r., ostatnie badanie w DWOMP przeprowadzono w 2007 r. i nie rozpoznano pylicy płuc. DWOMP na podstawie rtg klatki piersiowej z dnia 9 sierpnia 2014 r. stwierdził w obu polach płucnych nieregularne zacienienia ograniczone, nie upoważniające do rozpoznania pylicy płuc. Ponadto wynik badania sekcyjnego nie pokrywa się z obrazem radiologicznym na zdjęciu z dnia 9 sierpnia 2014 r. Choroby zawodowej nie rozpoznał również Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. w orzeczeniu z dnia [...] marca 2015 r. nr [...], ponieważ zdjęcia klatki piersiowej, wykonane w okresie od 9 marca 1989 r. do 9 sierpnia 2014 r. ocenione zgodnie ze standardami klasyfikacji Międzynarodowego Biura Pracy z 1980 r. nie wykazują obecności zmian radiologicznych, uzasadniających rozpoznanie pylicy płuc. Organ pierwszej instancji wskazał, że obie placówki diagnostyczno-orzecznicze przeanalizowały zdjęcia rtg klatki piersiowej z lat 1989-2014, w tym ostatnie zdjęcie z 9 sierpnia 2014 r., wykonane jedenaście dni przed śmiercią, i rozpoznały w polach płucnych "nieregularne zacienienia", "nieregularne zacienienia smużkowo-siateczkowe", nieupoważniające do rozpoznania pylicy płuc. Powyższe rozpoznania wykluczają możliwość stwierdzenia choroby zawodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00