Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 17 listopada 2016 r., sygn. II SA/Kr 975/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Mariusz Kotulski Sędziowie: WSA Paweł Darmoń WSA Agnieszka Nawara- Dubiel (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Dorota Solarz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 listopada 2016 r. sprawy ze skargi Wspólnoty Mieszkaniowej budynku przy ul. [...] w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 1 czerwca 2016 r., znak: [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy skargę oddala.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta decyzją z dnia 10 marca 2015 r. nr [...] na wniosek Ł.K. orzekł o ustaleniu warunków zabudowy dla inwestycji pn.: "Budowa dwóch budynków mieszkalno - usługowych, wielorodzinnych na dz. nr [...] i [...] obr. [...] K. wraz ze zjazdem z ul. [...]- dz. nr [...] obr. [...] w K.". Podstawę prawną decyzji stanowi art. 59 ust. 1, art. 61 ust. 1 w związku z art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, § 1-9 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, § 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 w sprawie oznaczeń i nazewnictwa stosowanych w decyzji o warunkach zabudowy oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.

Od decyzji odwołali się: E.T. i A.T. oraz Wspólnota Mieszkaniowa budynku przy ul. [...] w K.

E.T. i A. T. (jako właściciele zabudowanej działki nr [...]) wskazali, że w świetle okoliczności sprawy (objęcie zamierzeniem inwestycyjnym dwóch działek ewidencyjnych - niezabudowanej działki nr [...] i zabudowanej działki nr [...]) bardzo mało prawdopodobne jest, ażeby wnioskodawca rzeczywiście planował realizację zamierzenia inwestycyjnego na obydwu działkach, a tylko na jednej - na działce nr [...]. Uzyskanie warunków zabudowy na obszar obydwu działek, w tym wskaźników limitujących wymiary i kształt budynku może dawać możliwość manipulacji tymi wskaźnikami w zakresie realizacji inwestycji w obszarze ograniczającym się do jednej działki nr [...]. Powinno to zostać wzięte pod uwagę przy określaniu wskaźników zabudowy, a w szczególności wskaźnika wielkości powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki, na przykład poprzez ustalenie tego wskaźnika oddzielnie dla każdej z działek tak, jak to ma miejsce przy ustaleniu wysokości górnej krawędzi elewacji frontowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00