Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 2 listopada 2016 r., sygn. II SA/Bd 444/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Anna Klotz Sędziowie sędzia WSA Jarosław Wichrowski sędzia WSA Grzegorz Saniewski (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Elżbieta Brandt po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 listopada 2016 r. sprawy ze skargi M. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku okresowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] stycznia 2016 r., Nr [...], Burmistrz [...] nad N. na podstawie m.in. art. 38 ustawy z dnia [...] marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2015 r. poz. 163 ze zm., dalej powoływana jako u.p.s. lub ustawa), rozporządzenia Rady Ministrów z dnia [...] lipca 2015 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1058) i rozporządzenia Ministra Pracy i P. Społecznej z dnia [...] czerwca 2012 r. w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego, odmówił przyznania skarżącemu M. L. świadczenia z pomocy społecznej w formie pieniężnej - zasiłku okresowego.

W uzasadnieniu organ wskazał, że przyznanie zasiłku okresowego nie ma charakteru uznaniowego, bowiem spełnienie warunków do jego przyznania wynikających z art. 38 u.p.s. obliguje do przyznania świadczenia. Chcąc jednak ustalić sytuację osobistą, rodzinną, dochodową i majątkową osoby przed podjęciem decyzji w sprawie powinien być przeprowadzony wywiad środowiskowy.

Organ wskazał, że wzywał skarżącego pismem z dnia [...] września 2015 r. do wskazania terminu i miejsca przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego. Z pisma Urzędu M. i Gminy N. nad N. z dnia [...] października 2015 r. wynika, że skarżący jest zameldowany pod adresem ul. [...] w Nakle nad N.. Właścicielem tej nieruchomości jest żona skarżącego, natomiast skarżący tam nie przebywa. Wprawdzie [...] października 2015 r. skarżący zgłosił się w siedzibie organu, jednakże odmówił wskazania aktualnego miejsca pobytu. Oświadczył jedynie, że w mieszkaniu przy ul. [...] nie może przebywać. W dniu [...] listopada 2015 r. skarżący, w związku z kolejnym wezwaniem, przybył do Ośrodka Pomocy Społecznej i przedłożył prośbę o przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w Ośrodku. W toku rozmowy spisano oświadczenie i ustalono, że skarżący prowadzi samodzielne gospodarstwo domowe, nie posiada żadnego źródła dochodu, prac dorywczych nie podejmuje. Obecnie nie posiada stałego miejsca pobytu, ze względów religijnych, etycznych jak i zdrowotnych nie może korzystać ze schroniska dla bezdomnych. Pracownik socjalny wypełnił część IV kwestionariusza wywiadu środowiskowego na podstawie oświadczeń skarżącego. Oświadczenie oraz kwestionariusz skarżący podpisał trzema krzyżykami. Dodatkowo pracownik socjalny sporządził protokół służbowy wizyty skarżącego w Ośrodku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00