Wyrok WSA w Warszawie z dnia 2 marca 2016 r., sygn. VI SA/Wa 1483/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Głowacka - Klimas Sędziowie Sędzia WSA Piotr Borowiecki Sędzia WSA Danuta Szydłowska (spr.) Protokolant sekr. sąd. Eliza Mroczek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 marca 2016 r. sprawy ze skargi O. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz skarżącej O. Sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 1617 (jeden tysiąc sześćset siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] sierpnia 2014 r. Urząd Patentowy RP, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu [...] sierpnia 2014 roku sprawy o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy VITALSSS Kids o n. [...] udzielonego na rzecz O. Sp. z o. o. z siedzibą w [...], na skutek sprzeciwu uznanego za bezzasadny wniesionego przez A.GmbH & Co. oHG z siedzibą w [...], Niemcy na podstawie art. 132 ust 2 pkt. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 roku Prawo własności przemysłowej (Dz. U. 2003 r., nr 119 poz. 1117 ze zm.( oraz 98 k.p.c w związku z art. 256 ust. 2 p.w.p. orzekł o unieważnieniu prawa ochronnego na w/w znak towarowy i kosztach postępowania.
W uzasadnieniu swojego stanowiska Urząd Patentowy szczegółowo opisał przebieg postępowania w sprawie wyjaśniając m.in., że w dniu 20 czerwca 2012 roku do Urzędu Patentowego RP wpłynął sprzeciw A. GmbH & Co. oHG, [...], Niemcy wobec decyzji o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy Vitalss Kids o nr [...] na rzecz O.Sp. z o.o. z siedzibą w [...]. Jako podstawę prawną swojego żądania wskazał art. 132 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo własności przemysłowej.
Sporny znak towarowy został przeznaczony do sygnowania takich towarów jak: witaminy i dodatki mineralne, tabletki musujące z witaminami i minerałami z klasy 5 Klasyfikacji nicejskiej oraz napoje bezalkoholowe wzbogacone witaminami i minerałami, preparaty do przygotowywania napojów z klasy 32 Klasyfikacji nicejskiej.