Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 stycznia 2016 r., sygn. VI SA/Wa 3242/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zdzisław Romanowski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Jakub Linkowski Sędzia WSA Grażyna Śliwińska Protokolant st. ref. Katarzyna Zielińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi A. Sp. z o.o. z siedzibą w L. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę w całości

Uzasadnienie

Decyzją z [...] czerwca 2010 r. Urząd Patentowy RP (dalej UP RP, organ), na podstawie art. 147 i art. 150 ustawy z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej - obecnie t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 1410 (dalej pwp), udzielił prawa ochronnego na znak towarowy słowno-graficzny "Skąd się biorą ...okna?OknoPlus" (zgłoszony [...] marca 2000 r. za nr [...]) na rzecz P. Sp. z o.o. z siedzibą w K. (dalej uprawniony, uczestnik postępowania).

Opis ww. znaku przedstawia się następująco: element słowny znaku umieszczony jest na trzech poziomach:

- w poziomie górnym, po lewej stronie widnieje napis: "Skąd się biorą...",

- w poziomie pośrednim, po lewej stronie znajduje się napis: "okna?",

- w poziomie dolnym, po prawej stronie jest napis "OknoPlus".

Napisy są wykonane prostą, drukowaną, czytelną czcionką. Napisy w dwóch górnych poziomach są w kolorze czerwonym, a napis "OknoPlus" - w kolorze czarnym. Pomiędzy górnymi a dolnym napisem (mniej więcej w 2/3 szerokości znaku) umieszczony jest element graficzny w postaci stojącego bociana z "uciętymi" od dołu nogami w okolicy kolan. Bocian pokazany jest ukośnie od przodu, jest nienaturalnie pogrubiony i skrócony; jest też otoczony delikatnie zaznaczonym cieniem. Górna część jego nóg jest obficie opierzona. Nogi i dziób bociana mają kolor czerwony, końce skrzydeł i okolice oka są czarne, a podbrzusze ma kolor niejednolicie popielaty.

Przedmiotowy znak towarowy [[...]] [...] (dalej sporny znak) został zastrzeżony w kolorach czerwonym, czarnym, szarym i białym oraz został przeznaczony do oznaczenia towarów i/lub usług wymienionych w załączniku:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00