Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 10 lutego 2016 r., sygn. IV SA/Gl 476/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Stanisław Nitecki Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz Protokolant specjalista Magdalena Nowacka-Brzeźniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lutego 2016 r. sprawy ze skargi J. B. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (w skrócie PPIS) w K. decyzją z dnia [...] r. Nr [...] odmówił stwierdzenia u J.B. choroby zawodowej -pylica górników kopalń węgla wym. w poz. 3/2 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105, poz. 869 ze zm.). decyzje wydano w oparciu o postępowanie wyjaśniające narażenie zawodowe na pyły zwłókniające (kamienno-węglowe) w środowisku pracy oraz orzeczenia lekarskie Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy (WOMP) w K. Poradni Chorób Zawodowych w S. z dnia [...] r. Nr [...] i Przychodni Chorób Zawodowych Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego (IMPiZŚ) w S. z dnia [...] r. Nr [...].

Odwołanie od tej decyzji złożył J.B., nie zgadzając się z decyzją organu I instancji oraz orzeczeniami lekarskimi WOMP i IMPiZŚ w S., uważając, że lekarze z innych placówek medycznych rozpoznali u niego pylicę płuc - wnioskując o zmianę zaskarżonej decyzji.

[...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny (w skrócie - [...]PWIS) decyzją z dnia [...] r. utrzymał w mocy decyzję PPIS w K. odmawiającą stwierdzenia u J.B. choroby zawodowej - pylica płuc wym. w poz. 3/2 wykazu chorób zawodowych rozp. R.M. z dnia 30.06.2009 r. w sprawie chorób zawodowych.

W uzasadnieniu organ wskazał, że za podstawę rozstrzygnięcia w przedmiocie podejrzenia choroby zawodowej u J.B., [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przyjął warunki jakie powinny być spełnione do uznania zawodowej etiologii rozpoznanego schorzenia, biorąc pod uwagę definicję choroby zawodowej, określonej w art. 2351 ustawy z dnia 26.06.1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r., poz. 1502.), która stanowi, iż "za chorobę zawodową uważa się chorobę, wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych "narażeniem zawodowym". Organ odwoławczy podkreślił, że w sprawie J.B. postępowanie wyjaśniające wykazało, że w/w pracował w warunkach narażenia na pył kamienno - węglowy (zwłókniający) w latach 1973-1978 1983-1999 w A w M. jako elektryk pod ziemią, ładowacz pod ziemią (zakład w likwidacji).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00