Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 28 stycznia 2016 r., sygn. II SA/Lu 473/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Dudek (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak, Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski, Protokolant Starszy asystent sędziego Agnieszka Wąsikowska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 28 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi D. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją nr [...] wydaną na podstawie art. 59 ust. 1 oraz art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 199 ze zm., dalej jako u.p.z.p.) w dniu [...] lutego 2015 r., znak: [...] Kierownik Referatu do Spraw Lokalizacji Architektonicznych Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta L., działając z upoważnienia Prezydenta Miasta L., odmówił D. H. ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie czterech budynków mieszkalnych wielorodzinnych z drogą wewnętrzną, zjazdem oraz niezbędnymi urządzeniami budowlanymi na działce oznaczonej numerem [...], położonej przy ul. [...], pas drogowy - działki nr [...]

W uzasadnieniu decyzji organ przytoczył treść art. 61 ust. 1 pkt 1-5 u.p.z.p. określającego przesłanki ustalenia warunków zabudowy. Podniósł, że stosownie do dyspozycji § 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. Nr 164, poz. 1588) wyznaczył wokół działki budowlanej, której dotyczy wniosek inwestora, obszar analizowany i przeprowadził na nim analizę funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu w zakresie warunków, o których mowa w art. 61 ust. 1-5 u.p.z.p.

Organ wskazał następnie, że w oparciu o wyniki tej analizy stwierdził, że w obszarze analizowanym podstawową formą zagospodarowania jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna (bliźniacza, szeregowa i wolnostojąca) z uzupełniającym zespołem zabudowy usługowo-gospodarczej, który stanowią obiekty należące do [...]. Ustalił także, że w obszarze tym nie występuje zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna wnioskowana przez inwestora, co zdaniem organu, wskazuje na brak zachowania kontynuacji funkcji zarówno na terenie analizowanym, jak i w dalszym sąsiedztwie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00