Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 29 stycznia 2016 r., sygn. IV SA/Gl 471/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Walentek Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz Protokolant Monika Rał po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi H. K., D. S., K. K., W. K. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Z. z dnia [...] r., Nr [...] odmówiono stwierdzenia u zmarłego w dniu [...] r. D. K. choroby zawodowej - nowotworu złośliwego powstały w następstwie działania czynników występujących w środowisku pracy, uznanych za rakotwórcze u ludzi - międzybłoniak opłucnej lub otrzewnej wym. w poz. 17/2 wykazu chorób zawodowych określonego w przepisach w sprawie chorób zawodowych, wydanych na podstawie art. 237 § 1 pkt 3-6 i § 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.

W uzasadnieniu organ wskazał, że decyzję wydano w oparciu o postępowanie wyjaśniające narażenie zawodowe oraz o zaoczne orzeczenia lekarskie wydane pośmiertnie: Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy (WOMP) w K. z dnia [...] r., nr [...], Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego (IMP i ZŚ) z dnia [...] r., nr [...], z dnia [...] r., nr [...] oraz z dnia [...] r. nr [...].

Odwołanie od tej decyzji złożyli H. K., D. S., W. K. oraz K. K. nie zgadzając się z decyzją PPIS w Z. z dnia [...] r., uważając że nie wyjaśniono z jakich powodów rozpoznany u zmarłego D. K. nowotwór nie daje podstaw do rozpoznania choroby zawodowej. Domagali się uchylenia decyzji organu I instancji i stwierdzenia choroby zawodowej u w/wym. lub uchylenia decyzji i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania przez PPIS w Z.. Ponadto wnioskowali o skierowanie sprawy do odpowiedniej placówki specjalistycznej zajmującej się schorzeniami onkologicznymi związanymi ze środowiskiem pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00