Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 22 grudnia 2015 r., sygn. II SA/Po 966/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świstak Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak Sędzia WSA Izabela Paluszyńska (spr.) Protokolant ref. stażysta Edyta Rurarz - Kwietniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi G. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] sierpnia 2015r. Nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzająca ją decyzję Burmistrza [...] z dnia [...] czerwca 2015r. nr [...], II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz skarżącego kwotę 757 zł (siedemset pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W dniu [...] lipca 2014 r. do Burmistrza [...] wpłynął wniosek G. K. o ustalenie warunków zabudowy dla zabudowy ośmioma budynkami mieszkalnymi na działkach [...].

Decyzją z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] Burmistrz [...], wskazując na art. 4 ust. 2 pkt 2, art. 59 ust. 1, art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2015 r. poz. 199 z późn. zm., dalej jako u.p.z.p.) odmówił ustalenia zabudowy dla inwestycji obejmującej budowę ośmiu budynków mieszkalnych jednorodzinnych w [...]. Uzasadniając napisał, że planowana inwestycja miałaby być zlokalizowana w terenie o funkcji mieszanej. W obrębie analizowanego terenu występuje zabudowa zagrodowa i mieszkaniowa, zabudowa produkcyjna i magazynowa oraz zabudowa rzemieślnicza. Gabaryty i formy istniejących obiektów architektonicznych są zróżnicowane. Zabudowa mieszkaniowa i zagrodowa zlokalizowana jest wzdłuż ulicy w pierwszej linii zabudowy w pasie o szerokości maksymalnie 70 m od ulicy głównej na [...]. Wyjątkiem jest teren po drugiej stronie ulicy, dla którego obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy [...], obejmujący część wsi [...]. Ponadto działka, na której planuje się inwestycję jest zlokalizowana w bliskim sąsiedztwie obszaru, dla którego została podjęta uchwała o przystąpieniu do sporządzenia projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Po jego uchwaleniu na tych terenach będą mogły powstawać obiekty produkcyjne i usługowe. Budowa ośmiu budynków mieszkalnych w głębi pola z jednej strony w zbliżeniu do terenów produkcyjnych, z drugiej strony - pól uprawnych, z pewnością będzie powodowała konflikty społeczne, a pod względem urbanistycznym wprowadzi chaos przestrzenny. W głębi terenu brak jest parametrów, które mogłyby być wyznacznikiem dla nowej zabudowy. Wójt ocenił, że nie ma możliwości zrealizowania planowanej inwestycji, gdyż średni wskaźnik zabudowy na poszczególnych działkach w obszarze analizowanym wynosi 8%, co jest wartością niewystarczającą dla przedmiotowej inwestycji. Nadto stwierdził, że w obszarze, który mógłby stanowić uzupełnienie kompozycji przestrzennej, tj. w obszarze około 70,0 m od drogi nie jest możliwe wybudowanie inwestycji w taki sposób, jak wnioskuje Inwestor.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00