Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 września 2015 r., sygn. II SA/Wr 392/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz (sprawozdawca) Sędziowie: Sędzia WSA Władysław Kulon Sędzia WSA Alicja Palus Protokolant: Asystent sędziego Łukasz Cieślak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 16 września 2015 r. sprawy ze skargi D.K. na decyzję D.Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia ... w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie samowolnej rozbiórki części budynku gospodarczego oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 19 czerwca 2012 r. organ nadzoru budowlanego zawiadomił o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie samowolnej rozbiórki części budynku gospodarczego przez R.B. i K.K..

Decyzją z dnia [...] r. organ ten na podstawie art. 105 § 1 k.p.a. umorzył to postępowanie. Jak ustalił w oparciu o dowód z oględzin, na działce stanowiącej współwłasność stron znajduje się fragment budynku gospodarczego, użytkowany jako kotłownia. Większa, pozostała część tego budynku została rozebrana, zaś materiał rozbiórkowy został usunięty z działki. Po obiekcie pozostały ściany murowane w złym stanie technicznym. Nie stwarza to bezpośredniego zagrożenia. Według oświadczenia skarżącego budynek został częściowo rozebrany w latach 2008-2009, zaś według innego współwłaściciela zawalił się z powodu niedbalstwa. Strony dołączyły fotografie budynku z poprzedniego okresu. Z dokumentacji fotograficznej wynika, że ściany szczytowe budynku o wysokości około 10 m i dach dwuspadowy były uprzednio w złym stanie technicznym i mogły ulec zawaleniu. Wykonano rozbiórkę pozostałych ścian murowanych. Budynek nie podlega ochronie konserwatorskiej. W tym stanie faktycznym nie było podstaw do wydania decyzji merytorycznej na podstawie art. 51 prawa budowlanego. W wyniku rozbiórki nie powstał stan niezgodny z przepisami budowlanymi, wobec którego należałoby wydać decyzję nakazującą wykonanie określonych czynności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00