Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 9 lipca 2009 r., sygn. II SA/Bk 286/09
Zakwalifikowanie określonych robót według właściwych przepisów prawa jako prowadzonych legalnie lub nie wymaga jednoznacznego ustalenia daty ich wykonania. Zasada legalizmu wymaga bowiem, by ocena prawna określonych robót budowlanych następowała na podstawie przepisów aktualnych w okresie ich wykonania, natomiast postępowanie legalizacyjne powinno się toczyć w oparciu o przepisy obowiązujące w dacie jego prowadzenia.
Niedopuszczalna jest ocena zgodności z prawem prac obejmujących część obiektu budowlanego w sytuacji, gdy niepewna jest sytuacja prawna samego obiektu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Danuta Tryniszewska-Bytys (spr.), Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska,, sędzia WSA Małgorzata Roleder, Protokolant Marta Marczuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 09 lipca 2009 r. sprawy ze skargi S. T. na decyzję P. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia [...] sierpnia 2007 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie robót budowlanych 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą jej wydanie decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. P. z dnia [...] czerwca 2007 r., nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżone decyzje nie mogą być wykonane w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3. zasądza od P. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. na rzecz skarżącego S. T. kwotę 254 (słownie: dwieście pięćdziesiąt cztery) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
II SA/Bk 286/09
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 25 lipca 2005 r. S. T. zwrócił się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. P. o kontrolę legalności robót prowadzonych przez M. G. na nieruchomości nr [...] położonej w miejscowości G. [...] gm. O. polegających na wybudowaniu kanału udojowego i chłodni mleka.
W trakcie przeprowadzonych w dniu 24 sierpnia 2005 r. oględzin ustalono, iż na przedmiotowej nieruchomości znajduje się zbiornik na ścieki oraz budynek inwentarski - obora, której część przystosowana jest do roli pomieszczenia udojowego. Inwestor wyjaśnił, iż wykonania zbiornika na ścieki i robót w oborze nie zgłaszał organowi architektoniczno-budowlanemu.