Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 12 marca 2019 r., sygn. II SA/Wr 57/19
Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Gabriel Węgrzyn (sprawozdawca) Asesor WSA Wojciech Śnieżyński Protokolant Z-ca Kierownika Sekretariatu Kinga Jezierska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 12 marca 2019 r. sprawy ze skargi G. G. i M. G. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji oraz umorzenia postępowania organu I instancji I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji; II. zasądza od D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz strony skarżącej kwotę 1014zł (słownie: jeden tysiąc czternaście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z [...] (nr [...]) D. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego we W. (dalej jako "DWINB"), po rozpatrzeniu odwołania A S.A. w K. uchylił decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Powiecie W. (dalej jako PINB) z [...] (Nr [...]) w przedmiocie nakazu wykonania określonych robót budowlanych i umorzył postępowanie w sprawie.
Powyższa decyzja jest już czwartą decyzją w sprawie i wydano ją w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.
Zawiadomieniem z dnia 18 XII 2013 r. PINB wszczął z urzędu postępowanie w sprawie samowolnej budowy napowietrznej linii energetycznej wraz oświetleniem na działce nr [...] we wsi M., gmina Ż.. Postępowanie wszczęto w związku ze skargą M. i G. G., właścicieli działki nr [...], kwestionujących przebiegającą nad ich nieruchomością linię elektryczną.
Decyzją z [...] (nr [...]) PINB umorzył postępowanie w sprawie samowolnej budowy napowietrznej linii energetycznej wraz oświetleniem. Organ wyjaśnił przy tym, że problemowa linia napowietrzna jest poniemiecka, pierwszy wpis w paszporcie ogólnym linii elektroenergetycznej sieci n/n w M. w związku z jej obchodem datowany jest na 1963. Ustalono przy tym, że obecnie jest to linia niskiego napięcia 0,4 kV, zaś w 2012 r. wykonano bieżącą konserwację linii, poprzez wymianę okablowania z nieizolowanego na izolowany, co nie stanowi robót budowlanych wymagających zgłoszenia czy pozwolenia budowlanego. Decyzja ta została utrzymana w mocy przez DWINB decyzją odwoławczą [...] (nr [...]).