Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 5 kwietnia 2018 r., sygn. II SA/Gd 160/18
Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok (spr.) Sędziowie: Asesor WSA Magdalena Dobek-Rak Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Protokolant Starszy sekretarz sądowy Marta Sankiewicz po rozpoznaniu w dniu 5 kwietnia 2018 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi J. J. i A. J. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 18 stycznia 2018 r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki części obiektu budowlanego oddala skargę.
Uzasadnienie
Skarga J. J. i A. Jasińskiego na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 18 stycznia 2018 r., nr [...], wniesiona została w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w dniu 25 lutego 2014 r. wszczął postępowanie w sprawie samowolnie wykonanych robót budowlanych (wykonanie lukarny tj. podwyższenia części ściany od podwórka, wykonanie okna oraz wykonanie ściany działowej na I piętrze) w budynku mieszkalnym zlokalizowanym na działce nr [...] w P., gmina P..
Organ ustalił bowiem, że budynek mieszkalny zlokalizowany na działce nr [...] w P. uległ częściowo zniszczeniu w trakcie pożaru. Decyzją z dnia 13 maja 2013 r., wydaną na podstawie art. 66 ustawy Prawo budowlane, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał współwłaścicielom budynku mieszkalnego tj. A. i P. P. oraz J. i A. J. wykonanie, w terminie do 30 maja 2015 r., określonych robót budowlanych (tj. wykonanie więźby dachowej, naprawy uszkodzonego stropu nad parterem, wymiany uszkodzonej stolarki okiennej i drzwiowej oraz naprawę uszkodzonych tynków) w celu doprowadzenia budynku do właściwego stanu technicznego.
Wykonując nakazane roboty budowlane A. i P. P. wykonali samowolne roboty budowlane polegające na wykonaniu lukarny (podwyższenia części ściany od podwórka), wykonaniu okna oraz wykonaniu ściany działowej na I piętrze. Wykonana ściana na I piętrze oddziela dwie części mieszkalne współwłaścicieli, pełni rolę działowej i nie jest ścianą konstrukcyjną. W konsekwencji jej wykonania nastąpił nowy podział części mieszkalnej na I piętrze w połowie budynku. Pierwotnie pomieszczenie mieszkalne I piętra, które znajdowały się nad lokalem A. i P. P. należało do J. i A. J. i odwrotnie. Na roboty te J. i A. J. nie wyrazili zgody, a A. i P. P. nie uzyskali pozwolenia na budowę.