Wyrok WSA w Kielcach z dnia 24 września 2015 r., sygn. II SA/Ke 658/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Kobylecka, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Chobian (spr.), Sędzia WSA Jacek Kuza, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Sebastian Styczeń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 września 2015 r. sprawy ze skargi Ł. L. na decyzję Wojewody z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę.
Uzasadnienie
Wojewoda decyzją z [...], znak: [...], po rozpatrzeniu odwołania W.W. od decyzji Starosty z [...], odmawiającej zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę inwestycji polegającej na przebudowie i nadbudowie budynku gospodarczego istniejącego na działce nr [...] w miejscowości Ż. , gmina S., na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 ze zmianami) oraz art. 138 § 2 kpa, uchylił zaskarżoną decyzję w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji, "gdyż konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie".
W uzasadnieniu Wojewoda podał, że 11 lutego 2015 r. wpłynął wniosek W.W. o wydanie pozwolenia na przebudowę i nadbudowę budynku gospodarczego, do którego załączono oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz projekt budowlany planowanej inwestycji. Starosta w toku postępowania, postanowieniem z [...] nałożył obowiązki określone w tym postanowieniu, w terminie do 30 marca 2015r. Inwestor 14 marca 2015 r. dokonał uzupełnienia projektu budowlanego planowanej inwestycji. Następnie organ I instancji decyzją z [...] odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę podając, że planowana inwestycja narusza warunki zawarte w § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz. U. z 2002 r. nr 75, poz. 690, ze zmianami) dalej w skrócie "rozporządzenia". W ocenie organu I instancji, działka inwestora - wobec obowiązujących aktualnie przepisów - nie stanowi działki budowlanej pod zabudowę jednorodzinną lecz przeznaczona jest pod zabudowę zagrodową, a co za tym idzie w niniejszej sprawie nie może mieć zastosowania § 12 ust. 3 pkt 3 rozporządzenia, umożliwiający (w zabudowie jednorodzinnej) nadbudowę o jedną kondygnację budynku usytuowanego w odległości mniejszej niż 3m (ścianą pełną) od granicy z sąsiednią działką budowlaną.