Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 26 maja 2009 r., sygn. II SA/Lu 618/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski, Sędziowie Sędzia NSA Leszek Leszczyński (sprawozdawca), Sędzia NSA Krystyna Sidor, Protokolant Asystent sędziego Łucja Krasińska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 26 maja 2009r. sprawy ze skargi S. T. na decyzję Wojewody z dnia [...] r., Nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 10 lipca 2008 r. znak: IF.I.3/7119/3-42/08 Wojewoda L. na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 - dalej k.p.a.), po rozpatrzeniu odwołania S.T., od decyzji Starosty z dnia [...] kwietnia 2008 r., znak: [...], zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej S. K. pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego z przyłączami na działkach nr ew. [...] i [...], położonych w miejscowości G., utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu powyższej decyzji organ odwoławczy wskazał, że postępowanie w sprawie zostało wszczęte w wyniku złożonego przez S.K. wniosku o wydanie pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego, do którego swój sprzeciw wniósł S.T., właściciel działki nr [...]. Stwierdził, że projektowany budynek usytuowany ma być w granicy z jego działką, co spowoduje zacienianie i zaciemnienie jego budynku mieszkalnego.

Starosta J., po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, m.in. rozprawy administracyjnej prowadzonej na placu budowy, wydał w dniu [...] kwietnia 2008 r. (znak: [...]) decyzję udzielającą pozwolenia budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego z przyłączami na działkach nr ew. [...] i [...], położonych w miejscowości G. Organ I instancji wyjaśnił, że w ścianie budynku skarżącego, od strony granicy działki, znajduje się jedno okno do pomieszczenia mieszkalnego, które mogłoby być zacienione, niemniej pomieszczenie to posiada jednak drugie okno od strony własnego podwórza, co zapewni jego prawidłowe nasłonecznienie. Natomiast kuchnia letnia, jako pomieszczenie gospodarcze, nie jest chronione przepisami. Inwestor nie ma możliwości innego zlokalizowania budynku ze względu na małą szerokość działki oraz niekorzystną konfigurację terenu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00