Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 czerwca 2019 r., sygn. VII SA/Wa 2787/18
Nadzór budowlany
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Krystyna Tomaszewska (spr.), Sędziowie sędzia WSA Mirosław Montowski, sędzia WSA Jadwiga Smołucha, Protokolant sekr. sąd. Hubert Dobrowolski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 czerwca 2019 r. sprawy ze skargi E. Ż. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] września 2018 r. znak [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z [...] września 2018 r. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego (dalej: "GINB") utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] (dalej: "Wojewoda") z [...] maja 2018 r., znak [...] odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Starosty [...] z dnia [...] października 2016r, Nr [...] w części dotyczącej działki nr ew. [...], zaś w pozostałym zakresie uchylił tę decyzję i umorzył postępowanie organu I instancji.
Decyzja GINB zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Starosta [...] (dalej: "Starosta") decyzją nr [...] z [...] października 2016 r. zatwierdził projekt budowlany i udzielił Gminie [...] pozwolenia na budowę sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej wraz z przepompowniami, wewnętrzną instalacją elektryczną zalicznikową, budową zjazdów z dróg gminnych i powiatowych.
Pismem z 18 sierpnia 2017 r. E. Ż. (dalej: "skarżący") wniósł o stwierdzenie nieważności ww. decyzji Starosty. Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, Wojewoda [...] decyzją z [...] maja 2018 r., znak [...] odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Starosty, wyjaśniając, że inwestor do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę dołączył wszystkie wymagane prawem dokumenty: projekt budowlany, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, ostateczną decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego wydaną przez Wójta Gminy [...] z [...] grudnia 2015 r., znak [...], ostateczną decyzję Wójta Gminy [...] z [...] lipca 2015 r., stwierdzającą brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, ostateczną decyzję Starosty z [...] kwietnia 2016 r., znak [...], udzielającą pozwolenia wodnoprawnego na przebudowę rowów przydrożnych w celu wykonania zjazdów publicznych, a także wypisy oraz wyrysy z odpowiednich miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Organ stwierdził, że projekt zagospodarowania został sporządzony na aktualnej mapie, przez osoby posiadające wymagane uprawnienia budowlane i legitymujące się aktualnymi na dzień opracowania projektu zaświadczeniami o wpisie na listę członków izby samorządu zawodowego. W aktach znajdowało się również oświadczenie projektantów o sporządzeniu projektu budowlanego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz zasadami wiedzy technicznej.