Wyrok WSA w Kielcach z dnia 7 listopada 2023 r., sygn. II SA/Ke 521/23
Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Kuza, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Sędzia WSA Krzysztof Armański (spr.), Protokolant Starszy inspektor sądowy Urszula Opara, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 października 2023 r. sprawy ze skargi S. Sp. z o.o. w [...] na decyzję Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 13 lipca 2023 r. znak: IR.I.7840.8.6.2023 w przedmiocie odmowy zatwierdzenia projektu zagospodarowania terenu i projektu architektoniczno- budowlanego oraz udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z 13 lipca 2023 r. znak: IR.I.7840.8.6.2023 Wojewoda Świętokrzyski utrzymał w mocy decyzję Starosty Pińczowskiego z 30 maja 2023 znak: AB.VI.6740.W.76.2023 w przedmiocie odmowy zatwierdzenia projektu zagospodarowania terenu i projektu architektoniczno-budowlanego oraz udzielenia pozwolenia na budowę.
W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wyjaśnił, że w dniu 20 kwietnia 2023r. S. Spółka z o.o. z siedzibą w [...] (zwana dalej "Spółką") wniosła o zatwierdzenie projektu zagospodarowania terenu i projektu architektoniczno-budowlanego oraz o udzielenie pozwolenia na budowę instalacji fotowoltaicznej do 0,9 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą na części działki nr A, obręb ewidencyjny [...]. W załączeniu przedstawiono oświadczenie z 18 kwietnia 2023 r., wskazując że w niniejszej sprawie zastosowanie ma art. 10 ust. 2a pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2001 o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej "u.p.z.p."). Nieruchomość, na której planowane jest przedsięwzięcie, decyzją Starosty Pińczowskiego z 6 marca 2023 r. została uznana za klasę V gleboznawczą – w związku z czym, na podstawie ww. przepisu, dla instalacji o mocy 1000 kW ustawodawca przewidział wyłączenie obowiązywania regulacji dotyczących studium oraz miejscowego panu zagospodarowania przestrzennego (zwanego dalej m.p.z.p.).
Decyzją z 30 maja 2023 r. Starosta Pińczowski, działając na podstawie przepisu art. 35 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (j.t. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.), zwanej dalej "ustawą", odmówił zatwierdzenia projektu zagospodarowania terenu i projektu architektoniczno-budowlanego oraz udzielenia pozwolenia na budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy do 0,9 MW wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na działce nr A, obręb ewidencyjny [...] – z uwagi na niezgodność z ustaleniami obowiązującego m.p.z.p. (zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Kije, obszaru w granicach administracyjnych sołectwa Kije, zatwierdzona uchwałą Rady Gminy w Kijach nr XXIX/209/13 z 16 maja 2013 r.). Organ zakwalifikował przedmiotową inwestycję do obiektów produkcyjnych tworzących zabudowę produkcyjną, wskazując że zgodnie z przedłożonym projektem budowlanym, planowana inwestycja ma za zadanie wytwarzanie energii odnawialnej z energii słonecznej za pomocą paneli fotowoltaicznych i dostarczanie tej energii do sieci energetycznej SN 15 kV wskazanej w warunkach przyłączeniowych zakładu energetycznego, poprzez stację transformatorową. Projektowana elektrownia składa się m.in. z 1632 sztuk paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 897,6 kWp, montowanych na stalowych konstrukcjach wsporczych, wraz z wykonaniem instalacji elektrycznej stałoprądowej i zmiennoprądowej, z zabudową modułów PV, inwerterów oraz kabli łączących poszczególne generatory słoneczne. Jak wskazano w projekcie głównym zadaniem inwestycji jest wytwarzanie energii elektrycznej o mocy do 0,9 MW. Z powyższego wynika, że przedmiotowa inwestycja stanowi obiekt produkcyjny, służący do produkcji (wytwarzania) energii elektrycznej i jej dalszej dystrybucji, jest nastawiona na produkcję i sprzedaż energii elektrycznej do zakładu energetycznego.