Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 24 czerwca 2015 r., sygn. II SA/Gd 71/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mariola Jaroszewska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski po rozpoznaniu w dniu 24 czerwca 2015 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi W. G. na uchwałę Rady Miasta z dnia 31 października 2013 r. nr [...] w przedmiocie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę.

Uzasadnienie

Rada Miasta podjęła w dniu 31 października 2013 r. uchwałę nr XLV/989/13 o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dwutorowej linii elektroenergetycznej 110kV relacji [...] w mieście G.

Pismem z dnia 21 listopada 2013 r. W. G. wezwał Radę Miasta do usunięcia naruszenia prawa spowodowanego wskazaną powyżej uchwałą.

Stwierdził, że z uchwały tej wynika, że przedmiotem planu ma być określona z góry inwestycja. Tym samym przesądzono o treści planu przed sporządzeniem jego projektu. Taki sposób przyjęcia uchwały został uznany za naruszenie prawa w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku w sprawie sygn. akt II SA/Bk 441/08.

Nadto skarżący wskazał, że plan zagospodarowania przestrzennego zgodnie ze swoją istotą ma być przepisem prawa miejscowego, a nie indywidualnym rozstrzygnięciem sprawy. Tym samym przystąpienie do planu dla jednej określonej inwestycji jest próbą obejścia przepisu art. 50 ust. 1 zdanie drugie ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2012 r., poz. 647 ze zm.). Zamiar obejścia prawa i pozbawienie stron przysługującym im na mocy kodeksu postępowania administracyjnego uprawnień procesowych wynika wprost z uzasadnienia uchwały.

Stwierdził też, że zgodnie z przepisami prawa treść uchwały powinna być zgodna z załącznikiem graficznym. Natomiast w niniejszej uchwale treść uchwały obejmuje plan zagospodarowania przestrzennego linii elektroenergetycznej 110kV od [...] tj. około 12 km, a załącznik graficzny przedstawia fragment planu około 6,5 km od stacji [...]do ulicy T.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00