Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 11 grudnia 2014 r., sygn. II SA/Ol 905/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Osipuk (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Renata Kantecka Sędzia WSA Piotr Chybicki Protokolant St. sekretarz sądowy Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi W.D. na decyzję Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia "[...]". nr "[...]" w przedmiocie rozbiórki części budynku oddala skargę. WSA/wyr.1 - sentencja wyroku

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 17 października 2006 r., Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w O. nakazał W.D. rozbiórkę wykonanej bez wymaganego pozwolenia rozbudowy budynku mieszkalnego dwurodzinnego, położonego na działce "[...]". W. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia 15 grudnia 2006 r., utrzymał w mocy to rozstrzygnięcie. Obie powyższe decyzje zostały uchylone wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 11 kwietnia 2007 r., sygn. akt II SA/Ol 349/07, wydanym po rozpoznaniu skargi W.D.

Po ponownym przeprowadzeniu postępowania, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w O., decyzją z dnia 8 listopada 2007 r. nakazał W.D. rozbiórkę rozbudowy budynku mieszkalnego wykonanej bez wymaganego pozwolenia na budowę. Organ pierwszej instancji podał, że w trakcie oględzin w dniu 27 września 2007 r. ustalono, że inwestorka rozbudowała budynek mieszkalny dwurodzinny o wymiarach ok. 3,20 x 6,10 m. Rozbudowana część obiektu posiada piwnicę, parter i poddasze. Ściany fundamentowe wykonane zostały z bloczków betonowych, a ściany parteru i poddasza - z betonu komórkowego. Dach jest drewniany dwuspadowy, kryty papą, a stropy nad piwnicą i parterem są betonowe. Wymiary starej sieni na szkicu wykonanym w 1972 r. wynoszą natomiast 2,15 x 5,20 m i nie są zgodne z wymiarami istniejącego obiektu. Według oświadczenia współwłaścicielki przedmiotowego budynku, wybudowano w nim nowy ganek (sień).

W. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia 11 stycznia 2008 r. uchylił to rozstrzygnięcie, obligując organ pierwszej instancji do uzupełnienia postępowania dowodowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00