Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 24 września 2009 r., sygn. II SA/Po 990/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędzia WSA Aleksandra Łaskarzewska Protokolant st. sekretarz sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu w Poznaniu na rozprawie w dniu 16 września 2009 r. sprawy ze skargi J. B. na postanowienie Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Poznaniu z dnia 22 września 2008 roku Nr [...] w przedmiocie opłaty legalizacyjnej; oddala skargę. /-/A. Łaskarzewska /-/W. Batorowicz /-/ B. Drzazga
Uzasadnienie
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w K. postanowieniem z dnia [...] czerwca 2007 r., na podstawie art. 49 ust. 1, art. 59f ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t.jedn. Dz.U. z 2006r., Nr 156, poz. 1118) ustalił wysokość opłaty legalizacyjnej na kwotę 25.000 zł z tytułu wybudowania przez J.B. bez wymaganego przepisami prawa pozwolenia na budowę budynku letniskowego na działce o numerze ewidencyjnym [...]położonej w L., gmina B . Organ zobowiązał inwestora J. B. do uiszczenia powyższej opłaty legalizacyjnej na rachunek bankowy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia.
W motywach rozstrzygnięcia organ I instancji wskazał, że w wyniku prowadzonego postępowania administracyjnego w sprawie wybudowania obiektu budowlanego - budynku letniskowego przez inwestora na działce [...]w miejscowości L. ustalono, że inwestycja jest realizowana bez wymaganego prawem pozwolenia na budowę. Organ I instancji postanowieniem z dnia 27 lutego 2007 r. wstrzymał prowadzenie robót budowlanych nakładając jednocześnie obowiązek przedłożenia projektu budowlanego wraz z zaświadczeniami i dokumentami wymaganymi na podstawie art. 48 ust. 3 Prawa budowlanego. Inwestor przedłożył wymagane dokumenty i wystąpił z wnioskiem o zatwierdzenie projektu oraz pozwolenie na wznowienie robót. Następnie organ nadzoru budowlanego I instancji wskazał, że stosowanie do treści art. 49 ust 1 Prawa budowlanego zobowiązany był do ustalenia wysokości opłaty legalizacyjnej oraz określenia terminu jej płatności. W oparciu o przepis art. 49 ust. 2 w zw. z art. 59f ust. 1 powołanej ustawy organ I instancji przedstawił sposób obliczenia opłaty legalizacyjnej ustalonej na kwotę 25.000 zł; organ zastosował stawkę opłaty, która wynosi 500 zł (art. 59f ust. 2) i podlega pięćdziesięciokrotnemu podwyższeniu (art. 49 ust. 2); organ zakwalifikował pobudowany obiekt - budynek letniskowy do kategorii III określonej w pkt 3 tabeli w załączniku do powołanej ustawy, ponadto wskazał, iż współczynnik kategorii obiektu oraz współczynnik wielkości obiektu wynoszą 1.0.