Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 30 kwietnia 2014 r., sygn. IV SA/Po 48/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Stankowski Sędziowie NSA Grażyna Radzicka (spr.) WSA Izabela Bąk-Marciniak Protokolant ref. staż. Agnieszka Walocha po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 kwietnia 2014 r. sprawy ze skargi L. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia (...) r. nr (...) w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę
Uzasadnienie
U z a s a d n i e n i e
Burmistrz Miasta S. na wniosek G. B.-P. decyzją nr (...) z dnia (...) r. ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania budynku mieszkalnego na lokal użytkowy (kompleks handlowo-usługowy), dobudowę do istniejącego budynku usługowo-handlowego klatki schodowej przeciwpożarowej oraz budowę zaplecza gastronomicznego na działkach o nr ewidencyjnych (...), (...),(...);(...) położonych w S., R.(...) i(...).
W decyzji wskazano, że planowana inwestycja zlokalizowana będzie na terenie gdzie istnieje zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna i usługowa. Utrzymano dotychczasową linię zabudowy od ul. S. i R., określono powierzchnię zabudowy na 65%, a powierzchnię biologicznie czynną nie mniej niż 20%.
Maksymalną powierzchnie elewacji frontowej dla projektowanej klatki schodowej ustalono na 5,50 m.
Określono w części adoptowanej trzy kondygnacje w tym poddasze i tyle samo w części dobudowywanej z zaznaczeniem, że dla wysokości klatki schodowej obowiązuje ograniczenie, które w kalenicy musi być niższe niż zabudowa frontowa. Ponadto w decyzji określono wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej budynku zaznaczając, że w części adoptowanej będzie ona bez zmian a w części dobudowywanej maksymalnie do kalenicy 11,80 m. Nie zmieniano geometrii dachu w części adoptowanej natomiast w części dobudowywanej określono dach jako jednospadowy o kącie pochylenia 400-450 kryty dachówką.