Wyrok WSA w Łodzi z dnia 15 stycznia 2014 r., sygn. I SA/Łd 1381/13
Dnia 15 stycznia 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Cezary Koziński (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Paweł Janicki Sędzia WSA Joanna Tarno Protokolant: specjalista Małgorzata Kowalczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 stycznia 2014 roku sprawy ze skargi T. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia za grudzień 2007 roku nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w R. z dnia [...] nr [...]; 2. określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku; 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. na rzecz strony skarżącej kwotę 735 (siedemset trzydzieści pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją z [...] r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w R. określił T. C. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym za grudzień 2007 r. w innej wysokości niż zadeklarowana.
Rozpatrując odwołanie od powyższej decyzji Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. uznał, że wystąpiły przesłanki uzasadniające zastosowanie tzw. wymiaru uzupełniającego, przewidzianego w art. 230 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm., dalej: Ordynacja podatkowa) i zwrócił sprawę organowi pierwszej instancji w celu zmiany wydanej decyzji.
W następstwie powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w R. wydał [...] r. decyzję nr [...] , w której określił podatnikowi nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, w wysokości niższej od zadeklarowanej, o kwotę 3.375 zł. W uzasadnieniu organ podatkowy stwierdził, że w badanym okresie rozliczeniowym skarżący świadczył usługi transportowe. W ewidencji sprzedaży i deklaracji VAT-7 za grudzień 2007 r., uwzględnił usługi, w stosunku do których w grudniu 2007 r. nie powstał obowiązek podatkowy. Organ podatkowy wskazał, że stosownie do art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm., dalej: ustawa o VAT) obowiązek podatkowy powstaje w przypadku usług transportowych z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi, tymczasem skarżący za datę powstania obowiązku podatkowego przyjmował datę wystawienia faktury. W następstwie powyższego w rejestrze sprzedaży za grudzień 2007 r. skarżący zaewidencjonował obrót i podatek należny z faktur wystawionych we wskazanym miesiącu, mimo że nie otrzymał zapłaty za wykonane usługi. Jednocześnie nie zaewidencjonował wartości wynikających z faktur wystawionych w listopadzie 2007 r., dokumentujących usługi w których powstał obowiązek podatkowy.