Wyrok WSA w Kielcach z dnia 24 listopada 2016 r., sygn. I SA/Ke 561/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Artur Adamiec, Sędziowie Sędzia WSA Maria Grabowska (spr.), Sędzia WSA Danuta Kuchta, Protokolant Starszy inspektor sądowy Anna Adamczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 listopada 2016 r. sprawy ze skargi D. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za I kwartał 2011 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji; 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz D. M. kwotę 5975 (pięć tysięcy dziewięćset siedemdziesiąt pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej w K. ("organ") decyzją z [...]nr [...]utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w S. z [...] r. znak: [...] w przedmiocie określenia D. M. za I kwartał 2011 r. zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług w kwocie 34.025 zł.
W uzasadnieniu decyzji organ przywołał przepis art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.), dalej "ustawa o VAT" określający ogólną zasadę powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Wskazał, że w art. 19 ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1 tej ustawy ustawodawca przewidział szereg wyjątków od zasady, określając w sposób odmienny moment powstania obowiązku podatkowego m.in. w zależności od rodzaju transakcji. Zgodnie z przepisem art. 19 ust. 13 pkt. 2 lit d ustawy o VAT w przypadku wykonywania usług budowlanych lub budowlano-montażowych obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty za wykonaną usługę, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych. Oznacza to, że w przypadku gdy usługa została wykonana, a zapłata nie nastąpiła, obowiązek podatkowy powstaje z upływem 30 dni, licząc ten termin od dnia wykonania usługi. Brak uregulowania należności za wykonaną usługę budowlaną nie zwalnia podatnika - wykonawcy robót z obowiązku wykazania podatku należnego od wykonanej usługi. Wykonanie usługi jest bowiem drugim po zapłacie terminem decydującym o momencie powstania obowiązku podatkowego.