Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 15 listopada 2013 r., sygn. II SA/Kr 904/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Krystyna Daniel Sędziowie : WSA Waldemar Michaldo WSA Agnieszka Nawara-Dubiel (spr.) Protokolant : Małgorzata Piwowar po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 listopada 2013 r. sprawy ze skargi S.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 6 maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy skargę oddala

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] stycznia 2013 r. nr: [...] Prezydent Miasta K. orzekł o odmowie ustalenia dla S.K. warunków zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego pn.: "Rozbudowa o oficynę i przebudowa istniejącego budynku mieszkalnego wielorodzinnego (frontowego) na działkach nr [...] ,[...] (obr. [...]) przy ul. [...] wraz z infrastrukturą techniczną na działkach nr [...] ,[...] ,[...] (obr. j. w.)".

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia podano, iż nie zostały spełnione łącznie przesłanki wydania decyzji, o których mowa w art. 61 ust. 1 pkt 1 - 5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Objęta przedmiotowym wnioskiem nowa zabudowa w formie historycznej oficyny jest odmienna od sposobu zabudowy i zagospodarowania działek sąsiednich. Rozbudowa oficyny jest zaprzeczeniem zasady zachowania ładu przestrzennego stanowiąc w przestrzeni podwórka wyraźny dysonans. Projektowana nowa zabudowa generuje wskaźnik zabudowy w wysokości 60%, a więc większy od średniego wskaźnika zabudowy na całym obszarze analizowanym niezależnie od jej funkcji i większy od wskaźnika zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i wielorodzinnej z usługami wbudowanymi. Zachowanie zasady ładu przestrzennego wymaga, by zabudowa podwórka kontynuowała formę ryzalitową powtarzającą wysokość budynku frontowego, czyli 14 m do gzymsu i 17 m do kalenicy, a wnioskowane wysokości to ok. 8 m do gzymsu i 10 m do kalenicy, które w tym rejonie nie występują. Również wnioskowana geometria dachu (prosty, jednospadowy) nie nawiązuje do budynku frontowego, czy też innych oficyn aby tworzyć harmonijną całość, tylko do budynków magazynowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00