Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 10 października 2013 r., sygn. II SA/Op 287/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Daria Sachanbińska Sędziowie Sędzia WSA Teresa Cisyk - spr. Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz Protokolant Sekretarz sądowy Mariola Krzywda po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 października 2013 r. sprawy ze skargi J. W. na decyzję Wojewody Opolskiego z dnia 8 maja 2013 r., nr [...] w przedmiocie sprzeciwu do zgłoszenia budowy obiektu budowlanego oddala skargę.

Uzasadnienie

J. W. zgłosił w Starostwie Powiatowym w Brzegu zamiar wykonania robót budowlanych, polegających na budowie budynku gospodarczego i altany, na działce nr A w [...]. Zgłoszenia dokonał w dniu 19 grudnia 2012 r., jednoczenie ze złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z instalacjami: elektryczną, wodno-kanalizacyjną i c.o., stałą instalacją gazu oraz wybieralnym zbiornikiem na ścieki.

Decyzją z dnia 17 stycznia 2013 r., nr [...], na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) Starosta Brzeski wniósł sprzeciw do złożonego zgłoszenia. W uzasadnieniu wskazał, że dokonał analizy projektu zagospodarowania działki (załączonego do zgłoszenia) oraz zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Skarbimierz (przyjętego uchwałą Rady Gminy Skarbimierz z dnia 28 stycznia 2005 r., Nr XXIV/167/2005) i stwierdził, że planowana budowa budynku gospodarczego oraz budowa altany jest sprzeczna z zapisami tego planu. Organ wyjaśnił, że z części graficznej planu miejscowego wsi [...] wynika, iż działka nr A znajduje się w części na terenie oznaczonym symbolem MN, którego przeznaczeniem podstawowym jest zabudowa mieszkaniowa, jednorodzinna, a w części na obszarze oznaczonym symbolem KDD, oznaczającym tereny dróg publicznych, ulic dojazdowych. Zgodnie natomiast z zapisem § 3 ust. 4 pkt 1 planu, linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i różnych zasadach zagospodarowania są ściśle określone. Wprawdzie zgodnie z podziałem geodezyjnym działka A graniczy od strony wschodniej z działkami nr B i nr C, niemniej jednak podział ten nie jest tożsamy z podziałem terenu w planie zagospodarowania przestrzennego gminy. Stwierdzając, że inwestor planuje usytuować zgłaszane budynki na tej części działki, którą oznaczono symbolem KDD organ zaznaczył, że tereny te przeznaczone są pod drogi. W związku z tym wskazał, że plan jest przepisem prawa miejscowego i jedynie jego zmiana może skorygować przebiegi granic geodezyjnych i linii rozgraniczających tereny o różnym przeznaczeniu ustalonym w planie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00