Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 23 października 2013 r., sygn. II SA/Gl 856/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Bogucka, Sędziowie Sędzia WSA Piotr Broda (spr.),, Sędzia NSA Łucja Franiczek, Protokolant st. sekretarz sądowy Ewa Jędrasik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 października 2013 r. sprawy ze skargi W. G. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie kary z tytułu nieprawidłowości w trakcie realizacji inwestycji 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w C. nr [...]; 2. orzeka, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. znak: [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w C. udzielił inwestorom W. i Z. G. pozwolenia na użytkowanie przebudowanych i rozbudowanych kiosków gastronomicznych zlokalizowanych w W. przy ul. [...]. Następnie [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w K. decyzją z dnia [...] r. znak: [...] stwierdził nieważność decyzji o pozwoleniu na użytkowanie wydanego przez PINB w C. Decyzja została utrzymana w mocy w dniu [...] r. przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Pismem z dnia 28 listopada 2012r. W. G. złożyła kolejny wniosek o udzielenie pozwolenia na użytkowanie przebudowanych i rozbudowanych kiosków gastronomicznych na działkach o nr : 1 i 2 w W. przy ul. [...].

W dniu 19 grudnia 2012r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w C. przeprowadził obowiązkową kontrolę zakończonej przebudowy kiosku gastronomicznego, w trakcie której ustalił, że obiekt jest niezgodny z projektem zagospodarowania działki, bowiem zwiększono szerokość budynku o 2m, a tym samym doszło do zmiany powierzchni zabudowy, która uległa zwiększeniu o 29m2, zwiększono kubaturę budynku o 109 m3, wykonano dodatkowe fundamenty i ściany nośne w części północnej, wykonano dodatkowy taras posadowiony na drewnianych słupach, stwierdził również brak wentylacji w pomieszczeniach usługowych i kuchni lokali w części wschodniej, nie zapewnienie dostępu do lokali osobom niepełnosprawnym, niedostosowanie toalet do potrzeb osób niepełnosprawnych w zakresie szerokości drzwi wejściowych, wymiarów i montażu urządzeń sanitarnych, ustalił, że drzwi na taras wykonano o szerokości 80 cm, schody wewnętrzne prowadzące na poddasze wykonano o szerokości biegu, wysokości balustrad i wymiarów stopni niezgodnie z warunkami techniczno - budowlanymi, podobnie jak drzwi prowadzące na poddasze, stwierdził zmieniony układ i wyposażenie poszczególnych lokali oraz ich lokalizację, nadto inwestor zrezygnował z wykonania dwóch sztuk schodów prowadzących na poddasze, natomiast wykonano dodatkowy otwór drzwiowy od strony południowo-wschodniej obiektu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00