Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 23 października 2013 r., sygn. II SA/Gd 528/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Janina Guść (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Sędzia NSA Krzysztof Ziółkowski Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Małgorzata Kuba po rozpoznaniu w Gdańsku na rozprawie w dniu 23 października 2013 r. sprawy ze skargi K. K.-W. i T. W. na decyzję Wojewody z dnia 7 maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie sprzeciwu w sprawie robót budowlanych 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Starosty z dnia 15 marca 2013 r. nr [...], 2. orzeka, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana, 3. zasądza od Wojewody solidarnie na rzecz skarżących K. K.-W. i T. W. kwotę 500 (pięćset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 15 marca 2013 r. Starosta na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 1, ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243 poz. 1623 ze zm.) wniósł sprzeciw w sprawie przyjęcia zgłoszenia robót budowlanych z dnia 4 marca 2013 r. K. K. i T. W. , polegających na budowie budynku gospodarczego i wiaty na terenie działki nr [...] w B., gmina K.

W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, że prawidłowa interpretacja treści art. 29 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego, wskazuje iż przepis ten umożliwia budowę wskazanych w nim obiektów, tj. budynku gospodarczego oraz wiaty, jako uzupełniających zabudowę działki budowlanej i towarzyszących jej funkcjonalnie. Brak obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę, a w konsekwencji brak obowiązku uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, dotyczy realizacji tylko tych inwestycji, które są związane już z istniejącą zabudową. W przedmiotowym przypadku zachodzą przesłanki do odrzucenia zgłoszenia, gdyż na terenie objętym zgłoszeniem nie istnieje budynek mieszkalny, dla którego zgłaszany budynek gospodarczy oraz wiata będą pełniły funkcję uzupełniającą. Ponadto dla działki rolnej, na której planowana jest inwestycja, brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Budowa zgłaszanych budynków odbyłaby się poza kontrolą organów w zakresie zagospodarowania przestrzennego. Tak więc zgłaszane roboty budowlane wymagają pozwolenia na budowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00