Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 maja 2019 r., sygn. II SA/Po 20/19

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędziowie Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 maja 2019 r. sprawy ze skargi A. J. i M. J. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie nakazania wykonania określonych robót budowlanych; oddala skargę

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta P. decyzją z dnia [...] r., nr [...], działając na podstawie art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r., poz. 1257 ze zm.; dalej: "K.p.a.") oraz art. 51 ust 1 pkt 2 w zw. z art. 51 ust. 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2018 r., poz. 1202 ze zm.; dalej: "Pr. bud."), nałożył na właścicieli nieruchomości przy ulicy [...] w P. tj. M. S. oraz L. P. obowiązek wykonania robót budowlanych polegających na rozbiórce górnej części ogrodzenia tej nieruchomości, w taki sposób, aby miało wysokość maksymalnie 1,5 m, w terminie 90 dni od dnia, w którym decyzja stanie się ostateczna.

Uzasadniając wydane rozstrzygnięcie organ I instancji wyjaśnił, że w dniu [...] r. przeprowadzono czynności kontrolne na terenie nieruchomości przy ul. [...] w P.. Na jej terenie stwierdzono istnienie ogrodzenia na całej szerokości od ul. [...] i zlokalizowanego w części przy granicach z nieruchomościami sąsiednimi przy ul. [...] i [...]. Jest to ogrodzenie pełne z cegły klinkierowej, o wysokości powyżej 1,5 m, mające w najwyższym punkcie 1,9 m od przylegającego terenu.

Dalej wskazano, że z uwagi na fakt, iż budowa spornego ogrodzenia nie wymagała dokonywania zgłoszenia jak i uzyskiwania pozwolenia na budowę, przeprowadzono postępowanie naprawcze oparte na przesłance wymienionej w art. 50 ust. 1 pkt 4 Prawa budowlanego, a zatem prowadzenia robót budowlanych (innych niż budowa bez wymaganego pozwolenia na budowę lub zgłoszenia) w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w przepisach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00