Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 5 września 2013 r., sygn. II SA/Go 652/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Sędzia WSA Michał Ruszyński (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Anna Lisowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 września 2013 r. sprawy ze skargi Wojewody na zarządzenie Prezydenta Miasta z dnia [...] r. nr [...] w sprawie zatrudnienia na stanowisko dyrektora HOSPICJUM I. stwierdza nieważność zaskarżonego zarządzenia w całości, II. określa, że zaskarżone zarządzenie nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Zarządzeniem z [...] kwietnia 2013r. nr [...] w sprawie zatrudnienia na stanowisko dyrektora HOSPICJUM, Prezydent Miasta z dniem [...] kwietnia 2013 r. zatrudnił A.K. na stanowisko dyrektora HOSPICJUM, na czas nieokreślony.

Powyższe zarządzenie zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. Wojewoda. Zarzucając Prezydentowi Miasta istotne naruszenie prawa, w szczególności art. 49 ust. 6 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2013 r., poz. 217, dalej: u.d.l), wniósł o stwierdzenie jego nieważności. Organ nadzoru wskazał, że bezsprzecznym jest fakt, że występujący w art. 49 ust. 6 u.d.l spójnik "albo" dotyczy wyboru pomiędzy dwoma wykluczającymi się alternatywami: nawiązaniem stosunku pracy albo zawarciem umowy cywilnoprawnej. Jednakże nie można przyjąć, jak uczynił to Prezydent Miasta, iż wskazany w tym przepisie okres 6 lat odnosi się wyłącznie do umowy cywilnoprawnej dając tym samym możliwość nawiązania stosunku pracy na czas nieokreślony. Przede wszystkim, zdaniem Wojewody, zauważyć należy, że art. 49 ust. 6 u.d.l w aktualnym brzmieniu obowiązuje od 30 czerwca 2012 r. Wcześniej przepis ten przewidywał, iż jedyną dozwoloną formą zatrudnienia kandydata wybranego na stanowisko określone w ust. 1 było nawiązanie z nim stosunku pracy na 6 lat. Jednocześnie przepis wskazywał (identycznie jak ma to miejsce obecnie) kiedy i na jaki czas można przedłużyć tę umowę (okres ten może być przedłużony do 8 lat, jeżeli do osiągnięcia wieku emerytalnego pracownikowi brakuje nie więcej niż 2 lata). Wojewoda podkreślił, że z uzasadnienia do projektu ustawy nowelizującej u.d.l, zmiana art. 49 podyktowana była jedynie koniecznością uporządkowania przepisów w zakresie form zatrudnienia osób zajmujących stanowiska kierownicze w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. Z ust. 3 art. 49 wynikało bowiem, że może to być stosunek pracy albo umowa cywilnoprawna, zatem w kolejnych przepisach, w tym we wspomnianym ust. 6, należało to uzupełnić.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00