Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 5 kwietnia 2013 r., sygn. III SA/Lu 796/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Ibrom, Sędziowie Sędzia WSA Jacek Czaja (sprawozdawca),, Sędzia WSA Grzegorz Wałejko, Protokolant Asystent sędziego Monika Kutarska, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 5 kwietnia 2013 r. sprawy ze skargi A. L. na decyzję L. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w L. z dnia [...] września 2012 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w L. z dnia [...] maja 2012 r., nr [...].

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] września 2012 r., nr [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny po rozpatrzeniu odwołania A.L. utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] maja 2012 r., nr [...] o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej "wirusowe zapalenie wątroby typu C" wymienionej w poz. 26 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. (Dz. U. Nr 105, poz. 869 ze zm.).

W uzasadnieniu zaskarżonego rozstrzygnięcia organ wskazał, że z zebranego materiału dowodowego, w tym z karty oceny narażenia zawodowego wynika, że A.L. od 21 września 2001 r. do 31 grudnia 2005 r. zatrudniona była na stanowisku fizjoterapeuty w ZOZ "[...]" Sp. z o.o. , a od 1 stycznia 2006 r. i nadal pracuje na stanowisku fizjoterapeuty NZOZ [...] Sp. z o.o. . Z karty oceny narażenia opracowanej przez organ inspekcji sanitarnej wynika, że w czasie pracy na stanowisku fizjoterapeuty nie miała kontaktu z krwią, wydalinami i wydzielinami chorych na WZW typu C. Miała zakaz wykonywania zabiegów u pacjentów z otwartymi ranami lub z uszkodzonym naskórkiem. Jednocześnie organ stwierdził, że istniała potencjalna możliwość kontaktu z materiałem zakaźnym, nie stwierdzono jednak żadnego naruszenia ciągłości tkanek tj. otwartego zranienia tkanek lub uszkodzenia naskórka i kontaktu w tym czasie z krwią, wydalinami lub wydzielinami pacjentów nie tylko chorych na WZW typu C. ale i zdrowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00