Wyrok WSA w Krakowie z dnia 26 kwietnia 2013 r., sygn. II SA/Kr 1738/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Renata Czeluśniak Sędziowie: Sędzia WSA Jacek Bursa Sędzia WSA Aldona Gąsecka-Duda (spr.) Protokolant: Katarzyna Paszko-Fajfer po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 kwietnia 2013 r. sprawy ze skargi Wspólnoty Mieszkaniowej [...] na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia 11 października 2012 r. nr [...] znak: [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego uchyla zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...] , znak [...] wydaną na podstawie art. 49 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2010r., Nr 243, poz. 1623) oraz art. 104 k.p.a., Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Z. zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na wznowienie robót budowlanych dla inwestycji polegającej na budowie tartaku w miejscowości N. na działkach nr [...] ,[...] ,[...] , wykonanego bez wymaganego pozwolenia na budowę (kategoria obiektu XVIII).
W uzasadnieniu organ wskazał, że postępowanie zostało wszczęte wskutek wniosku Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej Osada G. , dotyczącego realizowania robót budowlanych (tartak, suszarnia, stolarnia, obiekty towarzyszące). Zdaniem strony wnioskującej, istnieje prawdopodobieństwo, że realizowane obiekty nie odpowiadają wymogom przepisów Prawa budowlanego oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Organ opisał przebieg postępowania, zaznaczając, że w związku z wykonaniem czterech obiektów sprawę rozdzielono na cztery odrębne postępowania administracyjne, a następnie powołał zgromadzone dowody. Wymienił m.in. projekt budowlany wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi wymaganymi dokumentami. Wskazał też, że przedłożone zostało zaświadczenie Wójta Gminy P. o zgodności budowy z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jak wyjaśnił projekt został uznany za kompletny, posiada wymagane uzgodnienia, pozwolenia i opinie. Inwestycja została też uznana za zgodna z planem miejscowym, jako usytuowana na terenach przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, pensjonatową, związaną z nieuciążliwą działalnością gospodarczą i usługową. Z uwagi na spełnienie wymogów art. 49 ust. 4 pkt 1 Prawa budowlanego należało zatwierdzić projekt budowlany i udzielić zezwolenia na wznowienie robót budowlanych.