Wyrok WSA w Lublinie z dnia 29 maja 2008 r., sygn. II SA/Lu 202/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Ibrom (sprawozdawca), Sędzia NSA Leszek Leszczyński, Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz, Protokolant Asystent sędziego Jakub Polanowski, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 16 maja 2008 r. sprawy ze skargi H. P. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nakazanie wykonania określonych robót budowlanych I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] nr [...]; II. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz H. P. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 17 stycznia 2008 r. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 28 listopada 2007 r., odmawiającą wydania nakazu zamurowania otworu okiennego z PCV, w ścianie budynku mieszkalno-inwentarskiego, usytuowanej od strony działki sąsiedniej nr ewid. 926, na działce nr ewid. 927 w K. przy ul. K.
W uzasadnieniu decyzji Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wyjaśnił, iż w toku postępowania przeprowadzonego przez organ pierwszej instancji ustalono, że na działce nr 927 w K. znajduje się budynek mieszkalno-inwentarski o wymiarach 6,00 m x 19,00 m, konstrukcji murowanej, pokryty eternitem. W ścianie tego budynku, usytuowanej w odległości ok. 0,40 m cm od granicy z działką nr 926, znajduje się okno PCV o wymiarach 0,80 m x 1,20 m, zaś pozostałe 4 otwory w tej ścianie zostały zamurowane bloczkami gazobetonowymi. Organ pierwszej instancji ustalił również, na podstawie wyjaśnień pełnomocnika właściciela działki K. C. - S. C., że powyższy budynek wybudowano w 1963 r. przez rodziców S. C. na podstawie pozwolenia na budowę i od tego czasu w ścianie budynku od strony działki nr 926 znajdowały się okna. Organ wskazał także, iż sporny otwór okienny wykonano później ok. 1970 r., a w 2007 r. dokonano wymiany okna drewnianego na okno PCV, przy czym wymienione okno posiada wymiary większe o 6 cm od okna drewnianego. W oparciu o te ustalenia organ pierwszej instancji odmówił wydania nakazu zamurowania spornego otworu okiennego.