Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9 kwietnia 2013 r., sygn. IV SA/Gl 805/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska Sędzia WSA Małgorzata Walentek Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Pasiek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 kwietnia 2013 r. sprawy ze skargi "A" S.A. w D. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1) uchyla zaskarżoną decyzję i określa, że nie podlega ona wykonaniu; 2) zasądza od organu odwoławczego na rzecz skarżącej kwotę 257 zł (słownie: dwieście pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w D. decyzją z dnia [...] r. nr [...] wydaną na podstawie art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz art. 5 pkt 4 a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej ( tj. Dz. U. z 2006 r. Nr 122, poz. 851 ze zm.), stwierdził u M.B. chorobę zawodową: rak płuca, wymienioną w poz. 17/1 wykazu chorób zawodowych określonych w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych ( Dz. U. z 2009 r., Nr 105 poz. 869).

W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji podniósł, że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy potwierdza fakt zatrudnienia strony w "A" w D. w latach 1972 - 1985 na stanowiskach: robotnika demontażu - uzwajacza, suwnicowej i cewkarza regeneracji cewek. Wykonywała ona demontaż silników dużej mocy, które były uzwajane drutem miedzianym w oplocie szklanym. Zdemontowane elementy były następnie czyszczone szczotką drucianą. Podczas pracy strona miała kontakt ze smarami, kwasem solnym, pyłem węglowym, cyną, ołowiem oraz dymami miedzi. M. B. w trakcie postępowania złożyła oświadczenie, że w czasie przyspawania końcówek cewek używała płytek azbestowych o wymiarach 30 x 60 cm, które służyły jako zabezpieczenie przed przegrzaniem końcówek miedzianych. Nie wykluczono zatem narażenia jej w środowisku pracy na czynnik szkodliwy - azbest, który może spowodować rozpoznaną chorobę. Wskazano również, iż ze względu na okres od zaprzestania pracy zawodowej zakład nie może dokładnie określić zakresu czynności oraz potwierdzić lub wykluczyć kontaktu strony z azbestem w czasie asystowania przy spawaniu końcówek cewki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00