Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 lutego 2013 r., sygn. IV SA/Gl 542/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędziowie Sędzia NSA Adam Mikusiński Sędzia WSA Stanisław Nitecki (spr.) Protokolant St. sekr. sąd Agnieszka Rogowska-Bil po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lutego 2013 r. sprawy ze skargi A S.A. w C. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w B. decyzją z dnia [...] nr [...] wydaną na podstawie art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2006 r., Nr 122, poz. 851 ze zm.), oraz art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego stwierdził u G.M. chorobę zawodową: nowotwór złośliwy powstały w następstwie działania czynników występujących w środowisku pracy, uznanych za rakotwórcze u ludzi - raka płuca, wymieniony w poz. 17/1 wykazu chorób zawodowych. W uzasadnieniu decyzji organ ten stwierdził, że orzeczeniem Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w S. z dnia [...] nr [...] rozpoznano u G.M. chorobę zawodową - nowotwór złośliwy powstały w następstwie działania czynników występujących w środowisku pracy, uznanych za rakotwórcze u ludzi - rak płuca. W dalszej części uzasadnienia organ ten przedstawił przebieg kariery zawodowej strony i stwierdził, że wykonywał on pracę w warunkach stwarzających ryzyko powstania choroby zawodowej z uwagi na pracę w narażeniu na czynniki szkodliwe: arsen, jednocześnie ustalono, że nie był narażony na chrom i azbest.

Z rozstrzygnięciem tym nie zgodziła się A S. A. w C., która wniosła odwołanie do [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. W odwołaniu tym zarzuciła powyższej decyzji naruszenie przepisów postępowania, a w szczególności art. 7 i art. 77 Kodeksu postępowania administracyjnego, polegające na niedopełnieniu obowiązku zgromadzenia pełnego materiału dowodowego w stopniu pozwalającym na obiektywną ocenę stanu zdrowia G.M. oraz przyczyn wystąpienia u niego choroby i chwili powstania. Nadto zarzucono naruszenie art. 80 tego Kodeksu polegające na przekroczeniu granic swobodnej oceny dowodów, a w tym uznania, że choroba powstała w następstwie pracy w A S.A. w C., jak również braku wskazania związku przyczynowego pomiędzy tym schorzeniem a pracą na rzecz wymienionego podmiotu. Dodatkowo decyzji tej zarzucono naruszenie przepisów prawa materialnego, a to § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych poprzez pominięcie dowodów, które stanowiły przeciwdowód orzeczeniu lekarskiemu i podważały zawarte w nim wnioski. Wskazanej decyzji zarzucono również naruszenie zasady prawdy obiektywnej albowiem przeprowadzono niewłaściwą ocenę stanu faktycznego poprzez uznanie, że choroba spowodowana została warunkami pracy. W motywach stanowiska rozwinięto postawione zarzuty i przedstawiono argumentację, która skłoniła do wniesienia odwołania. Pismem z dnia [...] odwołująca się A wniosła pismo uzupełniające domagając się w nim wystąpienia z urzędu do Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w celu sporządzenia dodatkowej opinii dotyczącej możliwości wywołania stwierdzonej u G.M. choroby zawodowej w następstwie wykonywania zatrudnienia w warunkach narażenia w odwołującej się A, nadto o dopuszczenie z urzędu opinii biegłego sporządzonej na analogiczną okoliczność, nadto wystąpiono o wydłużenie terminu do zgłoszenia przez odwołującą się A nowych wniosków i dowodów. W kolejnych pismach kierowanych do organu odwoławczego strona odwołująca się postulowała sporządzenie opinii przez Instytut Medycyny Pracy im. [...] w Ł., jak również podkreślono w nich, że to na organie ciąży obowiązek zgromadzenia pełnego materiału dowodowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00